Kam na běžky? Krušnohorská magistrála – oblast Děčínský Sněžník

Letos se opravdu špatně hledá kousek suché skály, ale nejen horolezci se stále více přes zimu uchylují k dalšímu zimnímu sportu, kde zůstává alespoň kontakt s horami. Jedná se o běžky, které se pomalu stávají novým zimním trendem v oblasti sportu.

Projeli jsme východní část Krušnohorské lyžařské magistrály a abychom zůstali v kontaktu se skalami, vybrali jsme si oblast běžeckých tras okolo Děčínského Sněžníku. Tato část projíždí od Rájce přes Tiské a Ostrovské stěny až pod Děčínský Sněžník.

A v čem jsou tyto běžecké trasy tak výjimečné? Nejen, že stopy vedou Chráněnou krajinou oblastí Labských pískovců, kde můžete obdivovat krásy této oblasti, také si ale můžete užít krásnou stopu pro klasiku i pravidelně urolbované trasy pro bruslení. Cesty po většinou vedou lesy, tudíž jste zde chráněny před prudkým větrem, který často fouká okolo Sněžníku.

Jak se na bežecké trasy okolo Sněžníku dostat?

Jelikož podmínky nepřejí tomu vyšlápnout si to nahoru z dolíku a autobus pro mnohé nepřipadá v úvahu, volí mnozí dopravu autem a je nutné se potýkat i s nedostatkem parkovacích míst. Přijde mi jako velká škoda projíždět tento přírodní skvost kolem nekončící šňůry zaparkovaných aut kolem silnice, v lese, na křižovatkách, prostě všude. Třeba však někoho tímto článkem inspirujeme a také si posteskne, jak to dřív v okolí Tisé vypadalo a příště se vydá na běžky jinak než svým turbo-dieslem.

Jelikož vyběžkovat nahoru se moc často nedá a jít pěšky pár hodin s lyžemi se asi nikomu moc chtít nebude, jedinou přijatelnou alternativou tedy budou zelené krajské autobusy. Staví skoro všude a dá se celkem spolehnout i na jízdní řády. Z Ústí nad Labem se dá dostat do Tisé, kam jede autobus směrem na Bahratal. Z Děčína pak linka přímo pod Sněžník do Jílové.

Kolik se dá v oblasti najezdit?

V této oblasti můžete zkusit několik okruhů, které většinou mají okolo 10 kilometrů. Příjemné okruhy na sobotní polední klid. Ale nebudete mít problém ani když do toho budete chtít pořádně šlápnout.

Lyžařská mapa Sněžník s kilometráží

Mapa převzata z Hudy.cz. Ať se neztratíte můžete si sebou vytisknout i lyžařskou mapu Sněžníku v PDF.

Stopy dále pokračují do Německa, kde se také kilometry počítají, nebo lze pokračovat dále Krušnohorskou magistrálou. Stopy navazují na trasu přes Petrovice a Krásný Les, dále pak na Adolfov, Komárku a mohli bychom pokračovat dále na Cínovec, Moldavu až na Horu Svaté Kateřiny a budete mít v nohách krásných téměř 90 kilometrů :).

Oblast je tedy vhodná pro začátečníky i profíky. Pro klasiky i pro bruslaře. Každý si najde to své a po pár návštěvách si každý najde svůj oblíbený okruh. Navíc, jak již bylo psáno výše, jsou stopy pravidelně upravovány díky HUDY sportu, který má oblast na starosti. Patří jim tedy velké díky za údržbu této oblasti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *