Další via ferrata v Ústeckém kraji – Vinařská

Někdy si člověk potřebuje na ferratě odpočinout, někdy chce zkusit zlákat na ferratu někoho z kamarádů, někdy nemá čas na dlouhé výlety a cestování a přesto se mu po ferratových lanách stýská. A k tomu všemu a i dalšímu potěšení, které mě třeba zrovna nenapadlo, může sloužit nová ferrata v Ústí nad Labem s názvem Vinařská, která se nachází nedaleko stejnojmenné základní školy.

Ferrata byla otevřena v dubnu 2018.  Jde o počin Karla Běliny, kterého známe z dalších ferrat a projektů nejen v severních Čechách. Můžeme jmenovat třeba jeho stěžejní dílo Pastýřskou stěnu v Děčíně nebo mladší sestry v Mirkově ferrata Poustevna, ve Vaňově ferrata Lužická spojka či via ferrata Kavárnička v Srbské Kamenici.

Cesta Obtížnost Délka cesty Převýšení
Vinařská B 30 metrů 10 metrů

Popis ferraty

Ferrata Vinařská byla vybudována na čedičové skalní vyvřelině, která je místy zvětralá. To může být jedna z komplikací lezení, protože některé přírodní stupy se během naší návštěvy ( 29. 4. 2018)  dost viklaly a s dalším lezcem se již uvolnily docela. Cesta tedy pravděpodobně bude měnit svojí podobu, jak budou zvětralé části odpadávat. Protože se však nejedná o extrémně náročnou ferratu, nebude to ani v budoucnu velký problém.

Ferrata je dlouhá přibližně 30 metrů a je značená jako obtížnost B. To znamená vhodná pro začátečníky, děti i seniory. Protože do poslední kategorie se řadím skoro už i já, tak mohu potvrdit, že tuto zajištěnou cestu zvládnou i starší, s kondicí dávno za svým zenitem a při tom milující adrenalin, dobrodružství a nové výzvy. Protože jsem ferratování propadla až po svých padesátých narozeninách, tak vím, o čem mluvím.

Přístup k ferratě

Nástup na tuto zajištěnou cestu je v Ústí nad Labem z ulice Vinařská. Nejlépe zaparkujete blízko dětského hřiště, ale jako všude na sídlištích, ani zde to s parkováním není úplně jednoduché. Je zase možné pro nemotorizované lezce využít MHD a přiblížit se k ferratě (zastávka Městský stadion) prostřednictvím trolejbusové linky. Na skálu se nastupuje po pár metrech od okraje lesa.

Ferrata (možné lépe ferratka) měří necelých 30 metrů, najdete zde i vrcholovou knihu a můžete zkusit se posadit ve skalní stěně na lavičku. Určitě budete mít radost se zdolaného cíle a pěkného zážitku uprostřed průmyslového města. Cesta ze skály vede lesním terénem vedle skály s ferratou a nezabere vám více jak 10 minut.

Autorka článku: Areta Elischer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *