Lužická spojka – nová ferrata u Ústí nad Labem


Via ferrata Lužická spojka je nově vybudovaná zajištěná cesta v oblasti ústeckého kraje, kterou si na svůj seznam jako další může připsat horolezec Karel Bělina společně s Vojtěchem Mikulicou.

Popis via ferraty

Nová via ferrata byla vystavěna v oblasti ústeckého kraje, v lokalitě Vaňov u Ústí nad Labem. Zajištěná cesta s názvem Lužická spojka začíná v lesním prostředí pod skalní vyhlídkou Skály a pokračuje až na její vrchol, kde se člověku naskytne skvostný pohled na zákrut řeky Labe. Tato via ferrata o obtížnosti C začíná zprvu zlehka a pak prudce stoupá stěnou nahoru.

Via ferrata banner mapa

Přístup k via ferratě

K Via ferratě Lužická spojka můžete přijít ze dvou směrů, a to směrem od Stebna či směrem od Vaňova.

Cesta ze Stebna

Pokud se vydáte ze Stebna, kam se lze dopravit autobusem (zelenou linkou 456), či autem, čeká vás trasa víceméně rovinného rázu s mírným stoupáním i klesáním. Trasa začíná od centrální části Stebna a vede po cykloturistické trase 3092, která od rozcestí “odb. Ke Skalkám” dále přechází ve žlutou turistickou trasu. Po ní budete pokračovat až k dalšímu rozcestí “odb. Skály”. Odsud dále půjdete po modré turistické značce až k rozcestí “odb. K Milencům” (celkem 3, 6 km).

Ve chvíli, kdy na cestě končí značení v podobě modrých trojúhelníků, pokračujete dále po naznačené cestičce, vedoucí sutí a po chvíli trpělivosti dojdete k začátku ferraty :-).

Cesta z Vaňova

Pokud zvolíte cestu z Vaňova, čeká vás sice o něco kratší trasa, ale za to větší stoupání. Cestu započneme u zastávky (či stejnojmenné restaurace Kotva), kam vás doveze autobusová linka DpmUL číslo 15. Stejně tak se můžete dopravit autem a nechat jej na parkovišti u restaurace. Dále budete pokračovat po modré turistické značce, která vede pod viaduktem. Cestou míjíte “odb. K Josefínce” až dojdete k “odb. K Milencům” (2, 3 km) odkud pokračujete stejně, jakožto i cestou od Stebna.

Pozor! V tomto podzimním období může být cesta dosti blátivá a kluzká.


Doporučené příspěvky

2 thoughts on “Lužická spojka – nová ferrata u Ústí nad Labem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.