Tak šel čas: Porovnání jistítek GriGri

Kdo by mezi lezci neznal revoluční poloautomatické jistítko Petzl GriGri, které se v letošním roce dočkalo již druhého vylepšení. Často opěvovaná, jindy nenáviděná horolezecká jistící pomůcka, která může při jištění usnadnit práci, ale v rukou amatéra se může změnit v nebezpečnou hračku.

Letošní rok představila společnost Petzl již třetí vylepšení s označením GriGri+. Věděli jste ale, že první GriGri vyjelo z továrny již roku 1991?

O výhodách a nevýhodách GriGri toho byla již napsána spousta a jelikož tento typ jistítka nezavrhujeme a čas od času jej i použijeme, přišel čas vyzkoušet si všechny tři verze a vzájemně je porovnat. A porovnat nejen technické údaje, ale i to, jak jednotlivá jistítka padnou do ruky.

Odlišnosti jistítek Petzl GriGri

Váha Průměr lana Cena
GriGri 1 220 g 10-11 mm již není v prodeji
GriGri 2 170 g 9,4-10,3 mm 1800 Kč
GriGri+ 200 g 8,5-11 mm 2600 Kč

Nejnovější vylepšená verze – GriGri+ umožňuje přepnutí jištění na prvolezce, kdy lze snadněji manipulovat s lanem při dobírání a povolování lana.

U všech tří verzí se lano zakládá do jistítka stejným způsobem. U žádné z verzí se nenaskytl při tomto procesu problém.

Všechny tři typy velmi dobře plní svou základní funkci při pádu zaseknout lano. Také dobírání lana probíhá u všech verzí plynule. Problém však nastává při povolování lana. Pokud nemá lezec jistítko zažité, povolování jde trochu ztuha. Přepnutí GriGri+ na jištění prvolezce brzdu povolí a i povolování lana jde plynule, jak již bylo výše zmíněno.

GriGri také umožňuje povolit brzdu plastovou páčku a tak bezpečně slanit lezce na zem. Zde musíme přiznat, že nejplynulejší a nejkontrolovanější pohyb při slanění jsme měli při použití GriGri 2.

Vývoj určitě jde tím správným směrem. Za nás však stále zatím vede GriGri 2. Manipulace s lanem nám přijde zkrátka kontrolovanější než u ostatních typů. A nakonec, i starším GriGri jde odjistit prvolezce, ale nic nenahradí starou dobrou osmu nebo kýbl :).

GriGri se tedy stává skvělým pomocníkem nejen pro horolezce začátečníky. Vždy je však třeba pamatovat na bezpečnost, ačkoli jištění se může zdát jednoduché, je nutné vždy se plně soustředit a správně jistítko použít.

Za zapůjčení jistítka GriGri+ děkujeme eshopu Affekt.cz.

1 myšlenka u článku “Tak šel čas: Porovnání jistítek GriGri

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *