Adam Ondra – 9a tradičně

Náš nejlepší český lezec Adam Ondra má na svém kontě další úctyhodný výkon. Tradičně si vyhopsal cestu Bon Voyage za 9a.

Cesta Bon Voyage

Jak Adam Ondra říká, cesta Bon Voyage by mohla být doposud tou nejtěžší tradiční cestou na světě. Není divu, že o Adamovo výkonu hovoří i četná zahraniční média.

Cesta Bon Voyage se nachází ve francouzské skalní oblasti u městečka Annot. Toto místo je takzvaně mekkou pískovcového lezení ve Francii.

S tímto lezeckým projektem přišel britský lezec James Pearson. Po několika letech – v únoru roku 2023 cestu přelezl, nazval ji Bon Voyage a navrhl stupeň obtížnosti E12 (dle UK stupnice).

Popis cesty

Cesta Bon Voyage je ohodnocena stupněm obtížnosti 9a dle francouzské stupnice. Pro srovnání – dle UIAA je to stupeň 11 a pro českosaské pískaře XIIb. Uf!

Abyste neztráceli hlavu v převodech – mrkněte na naši aplikaci ClimbingGrades, která vám to usnadní.

Cesta je dlouhá 25 metrů. Situována na mírně převislé pískovcové stěně.

Jedná se o tradiční cestu. Takže k lezení je třeba zakládat vlastní postupové jištění.

Adam a Bon Voyage

Adamovi se cestu podařilo přelézt 14. února 2024. Znamená to tedy, že jako první zopakoval vylezení této cesty po Jamesovi.

Adam si založil celkem 6 friendů a cvaknul si jedny hodiny. (S erární smyčkou). Postup cesty popsal takto: od nástupu ruční spárou do jeskyňky, dále přes sokolík a crux v podobě horizontálního traverzu.

Foto: Petr Chodura

Mírný převis, 9a, zakládání friendů, chyty v podobě dírek na prsty. Musel to být mazec. Gratulujeme! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *