Nějaký čas jsme letos strávili na jižní polokouli a lezecký matroš jsme samozřejmě museli přibalit sebou. Dnešní článek věnujeme Austrálii, ale ne konkrétní lokalitě nebo tomu, jak se člověk cítí, když „leze vzhůru nohama“, ale tomu, co nás při lezení na australském kontinentě překvapilo.
Při dlouhodobém cestování jsme přestali plánovat podrobně a spíše tak plánovali ze dne na den. Od posledního lezení uplynuly týdny a my se nemohli dočkat, až dorazíme do skal. Vybíráme si dle popisu krásný sektor nad oceánem. Po překonání pobřeží, kdy přecházíme po kamenech až při spadnutí vlny, se dostáváme pod masiv. Těšíme se, napětí stoupá.
První pocit pod skalou: „Co to je? Vždyť tu jsou jen šrouby a žádné borhánky nebo nýty.“ A v tuto chvíli jsme se poprvé seznámili s názvem Carrot Bolts. Jestli také slyšíš tento pojem poprvé, poodkryjeme ti tuto australskou záhadu.
Co je Carrot Bolt?
Jedná se o druh fixního jištění používaného v mnoha lezeckých sektorech Austrálie. Ve skále je fixně pouze půlka nýtu. Šroub ve skále s šestihrannou hlavou. Chybí fixní část nýtu, do které se cvaká expreska. A ne, nejedná se o zrušené cesty :).
Pro jištění se používá speciální nýtová destička, která má vyfrézovanou část pro zasunutí a zachycení na fixním šroubu.
Toto typicky australské jištění má údajně kořeny v 60. letech a byl to nápad Brydena Allena. Vybavení v tuto dobu bylo dost podobné jako u nás. Konopná lana, místo tenisek ale kopačky.
Cena jedné destičky se zde pohybuje okolo 5 AUD, tedy necelých 80 Kč. Když jsme si posléze hledali doplňující informace o tomto typu jištění, našli jsme i návod, jak se nákupu nýtových destiček vyhnout. Použít vklíněnce a na šroub zavěsit ocelové lanko vklíněnce. Otázka, jak moc bude kdo chtít ušetřit.
A jak dopadlo naše první australské lezení? Nakonec jsme na masivu našli cestu s nám známými nýty a vršek byl odjištěn klasickými slaňovacími řetězy. Pokud plánuješ lezecký výlet do Austrálie, nezapomeň na doplňující výbavu :).