Nová technologie dynamických lan TeFIX


Že horolezecké lano je jednou z nejdůležitějších součástí vybavení do skal, to je jasná věc. Díky lanu neházíš žáby až na zem, z pískovcové jehly nemusíš složitě slézat dolů, a ani nemusíš volat vrtulník, když není cesty zpět. S lanem si prostě pohodlně a bezpečně slaníš :). V současnosti musí horolezecká lana splňovat přísné standardy UIAA, aby mohla být certifikována. Díky vývoji technologií dnešní lana vydrží tolik prásků a tak velké zatížení. A tak nastává otázka, kam se kvalita horolezeckých lan může ještě posunout? Český výrobce lan Tendon s takovým posunem přišel. Jak se technologie nových lan vyšplhala zase o bezpečnostní stupínek výše, se dočteš v tomto článku.

Samotná technologická novinka má několik předností, které oceníte nejen při klasickém lezení, ale i při dalších lezeckých aktivitách, jako je například alpské lezení či vysokohorská turistika.

A co vůbec technologie TeFIX znamená? Tato technologie představuje propojení opletu lana a jeho jádra. Zdá se to příliš jednoduché? Možná, leč je tato změna v technologii velmi praktickou! Níže se dočteš, proč bys měl tuto novotu ve vývoji ocenit.

Přednosti spojení lana s opletem

Tímto spojením dochází k zabránění jakéhokoli posunu opletu od lana. Zvyšuje se jednak životnost lana, a zároveň se snižuje dynamický průtah. Především u starších lan, a teď se nemusí jednat jen o staré chlupáče, postupem času dochází k prodlužování průtahu. Systém TeFIX tak bojuje právě proti tomuto nepříznivému jevu, s čímž souvisí i již zmíněná doba životnosti lana.

Videoukázka, jak TeFIX funguje při narušení opletu.

Pokud se děsíte představy slanění na laně, ze kterého lezou střeva, a u kterého by se mohl přetrhnout oplet. Jistě tuto novinku na trhu oceníte. Neboť spojení lana a opletu vám zajistí, že při slaňování, jumarování, či jiné další aktivitě, se lano neporuší, nepotrhá, a lezec tak nespadne na zem. Navíc, jak se vyjádřila společnost Tendon, nová lana jsou měkká a lze s nimi snadno manipulovat.

Novinky s touto technologií

Na pultech budete moci brzy vidět 2 průměry TeFIX lan. Jedná se o tyto modely:

  • MASTER 9.7 TeFIX – novinka ve fresh barvách (nabízeno v růžové a tyrkysové)
  • AMBITION 10.2 TeFIX – prozatím v oranžové barvě

Jak vypadá vnitřek lana s technologií TeFIX.

Popravdě se těšíme, až se nám lano s TeFIX technologií dostane do ruky!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *