Pět a jedna vlastnost, kterou musí mít vaše termoska

Když kupujete novou termosku, je potřeba se zamyslet nad tím, co od ní čekáte. Jedině tak můžete vybrat termosku, která bude přesně vyhovovat vašim potřebám. Co všechno tedy musí správná termoska umět?

Porovnání termosek napříč outdoorovými značkami

  1. Musí dlouho vydržet

Základním požadavkem na termosku je její výdrž. Termoska musí udržet vaše nápoje nebo jídlo teplé dostatečně dlouhou dobu. Někdy se uvádí doba 12 hodin pro teplé a 24 hodin studené. Doba, po kterou to zvládne, se liší i podle toho, kde termosku používáte a také podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Obecně lze říci, že nerezová termoska má větší výdrž než plastová. Nemusíme snad ani dodávat, že čím větší je venku zima, tím rychleji bude nápoj chladnout. Zvažte tedy proto, na co termosku potřebujete a kam ji budete nosit.

  1. Nesmí protékat

Protékání má zpravidla na svědomí špatný uzávěr. Pokud vám stojí termoska na pracovním stole, nejspíš vás nebude tolik trápit, že víčko netěsní. Problémy však nastanou při cestování. V tu chvíli nastane nebezpečí vylití tekutiny do tašky, a to už taková zábava není. Při túrách se zkrátka potřebujete na své vybavení spolehnout a neztrácet čas sušením batohu a oblečení. Vyplatí se proto investovat do termosky s dobrým uzávěrem. Kromě toho, že udržíte věci i záda v suchu, vydrží vám obsah i déle teplý. Uzávěr totiž zabraňuje odvodu tepla.

  1. Musí se snadno otevírat

Uzávěr musí dobře těsnit, ale také se musí snadno otevírat, a to i v rukavicích. Ideální jsou termosky a termohrnky, které otevřete stlačením knoflíku. Jednak je to snadné a jednak nemusíte otevírat celou termosku a tím nechat unikat drahocenné teplo. Víčko obvykle slouží i jako šálek, u termosek na jídlo ho můžete dokonce použít i jako talířek.

  1. Nesmí být těžká

Váha je u outdoorového vybavení alfou a omegou. Veškeré vybavení nosíte na zádech, a čím jsou jeho komponenty lehčí, tím lépe. U termosek váhu určuje především objem a použitý materiál. Na delší výlety byste měli mít nerezovou termosku s objemem okolo 1 litru, ty menší vám opravdu stačit nebudou. Taková termoska by v ideálním případě měla sama o sobě vážit něco málo přes půl kilogramu.

  1. Musí se snadno čistit

Není nic horšího než zatuchlá pachuť. Je proto nezbytné, aby se dala termoska dobře vyčistit. Umyjete ji běžnými saponáty nebo v myčce. Mytí a údržbu usnadní široké hrdlo, kterým prostrčíte hadřík nebo i ruku. Na cestách se s čištěním nebudete moc zabývat, to je pochopitelné, ale po návratu mu čas věnujte. Termosku pořádně propláchněte a nechte vyschnout a do skříňky ji ukládejte otevřenou.

  1. Nesmí pálit a klouzat

Termoska musí mít povrch, který nepálí a neklouže. Jedině tak se vám bude dobře využívat a zabráníte tak nepříjemným nehodám. Často mívají protiskluzové povrchy nebo gumové gripy, které usnadňují manipulaci. Povrch nerezových termosek bývá upraven tak, aby nepálily. Plastové termosky zpravidla nepálí vůbec, ale zato mají menší výdrž. Ucho je u outdoorové termosky dost nešťastným řešením, zbytečně by vám zabíralo místo v batohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *