Doba, kdy vzít papuče nebo kopačky bez špuntů a vyrazit do skal, je pryč. Pouze hrstka lidí leze bosky, většina lezců a boulderistů si neumí výjezd do skal bez lezeček představit. Ale i lezecké boty potřebují údržbu a tak jako u jakýkoliv jiných bot, podrážka se opotřebuje. A to především v oblasti špičky, kdy při lezení dochází k největšímu tření.
Pořízení lezeček není levná záležitost a cena výkonnostních lezeček se pohybuje v rozmezí 3- 4 000 Kč. Alternativa prodlužující lezeckým botám život, je jejich podražení. Kdy je ale správný čas lezečky nechat podrazit, aby si bota zachovala tuhost a další funkce?
Z jakých se částí se lezečka skládá
Každá bota má několik částí a vesměs jsou si boty podobné. Některé jsou více zahnuté, některé méně. Některé jsou tvrdé, jiné měkké. Existují boty nazouvací, na tkaničky nebo šněrovací. Při podražení lezeček se řeší především podešev, jeho části a obsázka.
Lezečky na podražení
Ještě je nutné zmínit, že tvar, tuhost a další vlastnosti boty utvářejí části jako upínací guma a obsázka. Jak již bylo zmíněno, největší třecí plocha u lezeček je špička, z toho důvodu dochází k největšímu opotřebení podešve a následně obsázky, při správné poloze nohy při lezení.
Vlastnosti lezečky a proces opotřebení tedy napovídá, že je vhodné nechat lezečky podrazit před úplným prolezením podešvu. Při prolezení podešvu a následném prolezení obsázky, je nutné nechat opravit i obsázku a tím se výrazně snižuje tuhost boty.
Boty, které jsou ještě lezitelné
Podešem má ještě dobrou životnost.
Boty, které je dobré nechat podrazit
Boty, které mají chvíli před podražením, téměř prolezený podešev.
Prolezená obsázka
Boty, které mají prolezenou obsázku až přes svršek.
Nově podražené boty
Pro porovnání boty, které mají nový podešev.
Tak jako tak, životnost lezeček lze správnou péčí a následným podražením prodloužit. Nejedná se pouze o jednorázovou záležitost, ale o možnost, jak životnost prodloužit hned několikrát.