Lezení na Olympiádě v Paříži 2024

A je to tu. Již podruhé se na letních olympijských hrách objeví sportovní lezení. Tentokrát v Paříži.

Závody v lezeckém sportu se na obrazovkách objeví ve dnech 5. – 9. srpna 2024.

Tokio 2021

Poprvé se lezení jako sportovní disciplína objevila na olympijských hrách v Tokiu. Lezení na rychlost, bouldering a lezení na obtížnost bylo spojeno v trojkombinaci. V kvalifikačním kole se utkalo 20 žen a 20 mužů. Do finále jich postoupilo 8 a 8. Náš český reprezentant Adam Ondra postoupil do finálového kola, kde se umístil na 6. místě.

Lezecké disciplíny v Paříži 2024

Oproti Tokiu se bude soutěžit o medaile ve dvou disciplínách. V lezení na rychlost a v kombinaci – bouldering a lezení na obtížnost.

Lezení na rychlost

14 žen a 14 mužů se utká v lezení na rychlost. Závod bude probíhat ve dvou kolech. V prvním se bude porovnávat čas. 6 nejrychlejších lezců a lezkyň postoupí do finálového kola. Ostatní se budou moci do finále probojovat ve vyřazovacím kole, kde zvítězí rychlejší ze dvojice.

Lezení na obtížnost + bouldering

20 žen a 20 mužů se bude snažit získat co nejvíce bodů v disciplíně bouldering a v lezení na obtížnost. V boulderingu se bude bodovat dosažení nižší zóny, dosažení vyšší zóny a topu. V lezení na obtížnost se budou sčítat body za jednotlivé chyty, jejichž bodová hodnota se zvyšuje směrem k topu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *