Obec Vír, ve které se nachází stejnojmenná ledová stěna, se rozprostírá v kraji Vysočina v údolí řeky Svratky. Skalnatý reliéf, který se rozprostírá kolem Svratky, je součást Českomoravské vrchoviny, která chrání ledovou stěnu proti slunci. Na stěně tak panují ideální podmínky a z důvodu celodenního stínu, odolává led i teplejšímu počasí. Při celodenním pohybu po ledové stěně v neustálém stínu tak oceníte o vrstvu oblečení navíc.
Ač jde o obec poměrně malé rozlohy, škála nabízených sportovních aktivit je široká. Obec je turisticky zajímavým místem, dá se zde provozovat skalní lezení, lezení na zajištěných cestách či ledolezení, které je velkým lákadlem pro turisty mířících do obce Vír.
Ledová stěna Vír, pod záštitou ČHS, slouží jako terén k nacvičování ledolezení. Záštita ČHS přináší na stěnu zajímavé a užitečné kurzy, jedním z nich byl například Metodický kurz ledolezení. Stěna je otevřena pro širokou veřejnost. Zaleze si zde začátečník, pokročilý i zdatný lezec. Uměle zaledněny jsou skály Velká a Malá věž, které se dále člení na 4 lezecké sektory.
Lezecké sektory na Víru
- Velká věž – 10 lehkých cest s horním jištěním; a obtížnější navazující cesty ke 2 vrcholovým štandům s vlastním jištěním
- Žlab – vytrvalostní cesty s horním jištěním ke 2 vrcholovým štandům
- Blueberry – obtížné cesty s vlastním jištěním
- Malá věž – 4 cesty s horním jištěním
Co si sebou zabalit?
Raději ještě jednou zdůrazníme teplé oblečení. Může se zdát, že venku začíná jaro a na venkovní turistiku stačí lehká bunda. Při celodenním pohybu po ledu však zima leze pod nehty. Samozřejmostí jsou nepromokavé vrstvy, které vás udrží v suchu i v případě, že led taje. Náhradní rukavice jsou také dobrou pojistkou. Lano často nasákne tajícím ledem a při jištění si tak vodu z lana doslova ždímáte do rukavic.
Dále klasické lezecké pomůcky, jako je lezecký sedák a jistítko.
Mimo tradiční lezecké vybavení však potřebujete speciální ledolezecké pomůcky. Jedná se především o cepíny, zde spíše volit lezecké cepíny, které lépe využijete na ledu a mačky, které volte dle typu obuvi. Na tvrdou obuv či obuv skialpinistickou využijete lezecké mačky, které vám na stěně při lezení budou lépe sedět. Jelikož se nejedná o celodenní pohyb po vertikále, dobře poslouží i mačky turistické.
Nutností je však lezecká helma, bez které je vstup pod stěnu zakázán!
Více informací o ledové stěně
Půjčovna
Přímo u ledové stěny je k dispozici půjčovna, ve které si můžete zapůjčit materiál od firmy Singing Rock. Množství vybavení je omezeno, a tak je potřeba zarezervovat si materiál přes rezervační kalendář. Půjčovna nabízí sedáky, mačky, cepíny a helmy.
Ceny za kus se pohybují od 50 do 100 Kč a platí právě pro jeden termín rezervace. Pokud jste zkušení lezci a chcete lézt cesty na prvním, můžete si zapůjčit lana dvojčata o délce 40 m.
Rezervace
Pro lezení na ledové stěně je nutné provést rezervaci. Stěna bývá otevřena veřejnosti většinou od 9:00 do 21:00, ale v některé dny je otevírací doba upravena. To se týká i množství míst, které se v termínech různí. Zpravidla bývá maximální počet míst 20-30. Rezervaci míst a současně i materiálu můžete provést v rezervačním kalendáři.
Cena
Vstupné na stěnu činí pro návštěvníky 150 Kč a pokud jste členy ČHS či OEAV, zaplatíte pouze 100 Kč.
Bezpečnost
Při návštěvě ledové stěny musí každý účastník podepsat prohlášení o zodpovědnosti a bezpečnosti, ve kterém souhlasí s návštěvním řádem stěny. Při ledovcovém lezení hrozí nebezpečí pádu kusu ledu, a tak je nutné dbát zvýšené pozornosti a opatrnosti při pohybu na stěně, i v její blízkosti. V prostoru ledové stěny je návštěvník povinen mít nasazenou helmu.
Možnost ubytování
V blízkosti umělé ledové stěny, se nachází turistická ubytovna KČT, která je vzdálena přibližně 350 metrů od ledového objektu. Ubytovna nabízí 2-4 lůžkové pokoje a společné sociální zařízení. Za jednu noc zaplatíte 200 Kč. Za 3 a více nocí pak 180 Kč za noc. K ubytování nemáme žádné výtky, snad jen ty prosklené dveře od pokoje.
Možnost stravování
Pokud se budete chtít během vašeho výletu občerstvit, doporučujeme Hospůdku na Pískovně, která disponuje českou kuchyní a příjemným domáckým prostředím. Plněné knedlíky uzeným, cmunda se zelím, či ovocné knedlíky sypané perníkem. A k tomu půllitr Černé hory.
Od stěny Vír je hospůdka vzdálena 1 km. Z parkoviště u ledové stěny se vydáte směrem k centru obce. Na křižovatce odbočíte vlevo, pojedete ještě 400m a po pravé straně uvidíte Hospůdku, u které lze zaparkovat.
Je pro vás Vír trochu z ruky? Najděte si ledopády ve vašem okolí!
1 myšlenka u článku “Ledová stěna Vír”