O víkendu 30. – 31. ledna 2016 proběhl metodický víkend pod vedením lektorů ČHS na Ledové stěně Vír na Vysočině.
Metodický program kurzu
V obou dnech byl kurz rozdělen do 4 velmi zajímavých metodických bloků a to od základních témat až po pokročilé metody jištění na ledu.
Využití materiálu, základy pohybu na ledové stěně
Důraz byl kladen především na pohyb po ledu v mačkách a na vertikální pohyb po ledové stěně pomocí cepínu. Pohyb je vždy do značné míry ovlivněn strukturou a stavem ledové stěny, na což je nutné myslet při každém ledovém výstupu.
Pro horizontální pohyb jsou dostačující mačky i cepíny turistické. Pro vertikálu je však vždy jistější a pohodlnější posun s mačkami a cepíny lezeckými.
Využití šroubů do ledu pro vytvoření postupového jištění
Šroub v ledu plní funkci borháku či nýtu. Pokud je správně zašroubován, jeho pevnost se rovná pevnosti fixních jistících bodů ve skále. Upevnění lana do šroubu řešíme klasicky pomocí expresek.
Pokud tedy přeskočíme postupové jištění, je nutné dbát zvýšený důraz na výběr horolezeckého lana. Na ledolezení je nejvhodnější lano poloviční, které zvyšuje bezpečnost na stěně. U ledolezení je velká pravděpodobnost utrhnutí se kusu ledu, který může lano poškodit. Proto je navíc vhodné lana táhnout po rozdílných stranách, aby nedošlo k poškození obou dvojčat současně.
Vytvoření jistícího stanoviště na ledové stěně
Pro vytvoření štandu jsou zapotřebí alespoň 2 šrouby do ledu. Samotné fungování štandu se tak nemění od klasických skalních.
Pro štand na ledové stěně se však často využívá uzel horských vůdců (guide), který se umotá na ploché, sešité smyci.
Na smyčce se vytvoří dračí uzel, který slouží pro ukotvení jistících pomůcek a k přichycení pomocí karabiny ke spodnímu šroubu. Vrchní díl je zajištěn taktéž karabinou pomocí lodního uzle k hornímu šroubu. Tento šroub slouží jako pojistka.
Lektoři ČHS doporučují ukotvení jistící pomůcky prvolezce přímo na systém guida. Především začátečníkům tak usnadní řešení svízelných situací při slanění prvolezce a při neznalosti využití vlastní energie pro jeho jištění.
Slaňování na ledové stěně a Abalakovy hodiny
Šrouby do ledu jsou poměrně drahou záležitostí, a tak se očekává, že jej nikdo v ledu dobrovolně neponechá. Jistící stanoviště však lze nahradit smycí, která stojí pár korun a to ve formě Abalakových hodin, které vám umožní slanit.
Abalakovy hodiny vyvrtáme nejlépe pomocí 22 cm šroubu. Nedoporučuje se však kratší než 17 cm. Dva vývrty vedou na sebe tak, aby se na konci spojili a my tak mohli protáhnout kulatou, nejlépe tvrdší, smyci skrz. Vytažení pomůžou speciální háčky, které se však dají nahradit i zahnutím pevnějšího drátu. Svázání obou konců zajistíme pomocí protisměrného osmyčkového uzle.
Slanění pomocí polovičního lana
U polovičního lana nemusíme slaňovat pomocí dvou konců, ale stačí lana svázat vůdcovským uzlem, který je dostatečně pevný a zároveň zajistí i pohodlné stažení lana. Neumístíme však lano přímo uzlem za smyci, uzel však posuneme níže. Musíme si pak pamatovat, za který konec lano stáhnout, aby se uzel nemusel přes smyci nechat přehoupnout.
Rada před výstupem? Pořídit si dostatečnou zásobu smyček.
Kde leží Ledová stěna Vír?
Ačkoliv stěna leží uprostřed Vysočiny v malé obci Vír, dostupnost je vcelku dobrá. Do Víru se dostanete od Jihlavy i od Pardubic. Vyzkoušeli jsme obě cesty, od Pardubic cestou do Víru a z Víru jsme se vydali směrem na Jihlavu. Větší provoz směrem na Jihlavu však kompenzovala nová rovná silnice, na které se jelo svižně i v neděli podvečer.
1 myšlenka u článku “Metodický víkend ČHS v ledolezení”