Lezení v Kanadě

Často se můžete dočíst, že Kanada je takzvaně mekka lezení. A outdoorových aktivit obecně.

My jsme v Kanadě strávili půl roku, podívali se do provincií Yukon, Alberta a British Columbia a během cestování jsme navštívili spoustu krásných míst. Mimo turistiky jsme čas od času využili také lezecké cajky, které jsme si s sebou nabalili.

Obecné info

V Kanadě najdete nespočet lezeckých oblastí. Spoustu sportovních cest – pěkně odjištěných. Tradiční cesty. Krátké cesty i parádní vícedélky s dechberoucími výhledy.

Lezení je tu především o lezení ploten a spár.

Nejvíc se zde leze v letních měsících, což dává rozum. V ostatních měsících bývá poměrně dost deštivo.

Lokality

Pro vyhledávání lezeckých lokalit jsme zpravidla využívali TheCrag. Občasně Mountain Project pro srovnání či dohledání podrobných informací. Přístup k oblastem jsme z popisu vždy dohledali. Pokud byly v průvodci přiložené snímky, měli jsme vyhráno.

Vybrali jsme pár lokalit, kde se nám lezení velmi líbilo:

  • Marble Canyon – Této parádní lokalitě, která se nachází na cestě mezi Cache Creek a Lillooet, jsme věnovali samostatný článek. Konkrétně jsme zde lezli vícedélku The Goat za 5.9., která je poskládána z 19 délek na stěně vysoké 600 metrů.
  • Cheakamus Canyon Climbing area – V této oblasti ukryté v lese na cestě od Squamishe směrem na Whistler je téměř 300 cest. Především krátkých sportovek do 20 m. Ale i nějaké ty vícedélky. Cesty jsou pěkně odjištěné. Obtížnost od 5.3 do 5.14c.
  • White Mountain v Yukonu – Pěkné odlehlé místo v Yukonu. Na cestě k Alaska Hwy. Navštívili jsme zde 3 oblasti bezprostředně u cesty. 3 Bolt Wonderland, Naked Grotto, Pika Palace. V průvodci je 18 cest. Ve skutečnosti jsme jich napočítali více. Cesty se zdály být nově odjištěny.
  • Tunnel Mountain v Banffu – Přes 100 lezeckých cest najdete kousek od centra Banffu. Převážně sportovky o obtížnosti 5.6 – 5.14c. Ale také několik pořádných vícedélek. I tradiční lezení. My lezli v části Black Band. Je zde sice jen 25 cest o obtížnosti 5.8 – 5.11c, ale lokalita nabízí parádní výhledy. Jednotlivé cesty jsou dlouhé do 30 metrů. Je tu i pár vícedélek.
  • Jasper National Park – Kolem města Jasper je x lezeckých lokalit. Celkem nabízí téměř 380 cest o obtížnosti 5.2 – 5.13a. Tradiční i sportovky. My byli v oblasti Morro Bluffs – Jednoduché lezení s parádními výhledy! 13 cest, exkluzivně odjištěných o obtížnosti 5.7-5.9. Dobré pro nácvik vícedélek. O kousek dál je také malá oblast Morro Slabs – 6 lehounkých cest nad azurově modrou vodou.

Lezecké obtížnosti

V Kanadě se využívá klasifikace lezeckých obtížností USA.

Pro snadný převod lezeckých obtížností můžete využít naši aplikaci. Zde jednoduše můžete porovnávat lezecké obtížnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *