Běh s holemi? Moderní zbytečnost nebo efektivní trénink?


Nordic running. Obdoba známého Nordic Walkingu, kdy se k chůzi využívají trekové hole. Ovšem při Nordic Runningu se s holemi dokonce běhá, a není to žádná sranda!

Provozování Nordic Runningu je fyzicky poměrně náročné, leč pro zdraví člověka velmi příznivé. Nejen že je běh s oporou o něco bezpečnější, ale při pravidelném kondičním běhu s holemi dochází ke zlepšování fyzičky, ke snižování krevního tlaku, zvyšování kapacity plic, lepšímu prokrvování organismu. A mohli bychom jmenovat dál.

Práce nohou při běhu s holemi

Nordic running vs běh

Pokud porovnáme klasický běh a Nordic Running z hlediska zdravotních aspektů, dospějeme k závěru, že běh s holemi je pro naše tělo šetrnější, neboť využívání holí výrazně snižuje zatěžování kloubů. A tak předcházíme klasickým běžeckým zraněním, jako jsou zranění Achillovy šlachy, výrony kotníku, únavové zlomeniny či natažení kolenních vazů.

Samozřejmě, aby platila tato tvrzení, je nutné, aby každý běžec věnoval čas důmyslnému protažení a rozehřátí svalových partií před zahájením tréninku, a po ukončení svaly opět protáhl a uvolnil. Dále je důležité, aby vhodně a pravidelně regeneroval, aby měl k běhu vhodnou obuv a především, aby jeho běžecká technika byla správná!

Nordic runningem k lepší fyzičce!

Oproti klasickému běhu se při Nordic Runningu zapojuje i intenzivní práce paží, a tak dochází k posílení svalů paží, ramen a trupu. Tím je na rozdíl od běhu kompenzována i horní polovina těla. Běh s holemi je sice fyzicky náročnější, ale tréninkový proces zaručí efektivnější výsledky.

Co je k Nordic Runningu potřeba?

K provozování Nordic Runningu samozřejmě potřebujete hole. Dnes už jsou na trhu speciální nordic runningové hole, které jsou jednodílné, z pevných materiálů, hladkou rukojetí a rukavičkovým poutkem. Na zkoušku můžete použít třeba kratší běžkařské hole. A nezbytnou součástí je vhodná běžecká obuv.

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *