Olympijské hry v Tokiu

Již před pár lety jsme vydali článek o očekávané účasti lezeckého sportu na Olympijských hrách. Návrh byl přijat. A tak jste se v navazujícím článku mohli dočíst, že se sportovní lezení poprvé objeví na Olympijských hrách v Tokiu 2020. Ty však byly posunuty na letošní rok a budou probíhat v termínu: 23. 7. 2021 – 8. 8. 2021

Omezení kvůli pandemii

Tyto Olympijské hry se budou značně lišit od těch předchozích. Sportovci si budou muset udržovat odstup, nebudou si moci vzájemně pogratulovat, a také neuslyší fandění diváků, jelikož těm zůstaly pro vstup na Olympiádu dveře uzavřeny.

Program – sportovní lezení

Závodit se bude ve třech disciplínách. V lezení na obtížnost (cílem je vylézt vytyčenou cestu s jištěním k topu / co nejvýše na jeden zátah), na rychlost (zde rozhoduje čas vylezení předem známé cesty) a v boulderingu (zdolání boulderového problému k topu / co nejvýše, leze se bez lana). Závodníci se musí účastnit kombinace všech tří disciplín. Jednotlivá umístění v kategoriích se pak budou násobit.

A kdy přesně bude lezecký sport na programu? Kvalifikační kola budou probíhat ve dnech 3. – 4. 8. a finálová kola pak od 5. do 6. 8.

3.8.10:00-15:40Muži – obtížnost, rychlost, boulderkvalifikace
4.8.10:00-15:40Ženy – obtížnost, rychlost, boulderkvalifikace
5.8.10:30-15:20Muži – obtížnost, rychlost, boulderfinále, předání medailí
6.8.10:30-15:20Ženy – obtížnost, rychlost, boulderfinále, předání medailí

Adam Ondra

Českou republiku bude ve sportovním lezení reprezentovat náš světově úspěšný lezec, Mistr světa v lezení na obtížnost, Adam Ondra, který se nyní na Olympiádu pilně připravuje. Jak je známo, Adam nejvíce vyniká právě v lezení na obtížnost, a tak do přípravy musel zařadit také tréninky rychlostní ho lezení. Nicméně, až prý Olympiáda skončí, s umělými stěnami se prý na nějaký čas rozloučí.

A nám nezbývá než se těšit, až budeme moci Adamovi fandit alespoň od televizní obrazovky! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.