Pěšky na Černou horu

Ocitáme se v Jánských Lázních a babí léto doslova pulzuje krajinou. Před námi ční Černá hora, která vyzývá k výstupu. Jasné nebe, na teploměru asi 20 stupňů, no tak proč ne. Zaparkovat se dá na několika nových parkovištích, které vznikly díky turistické atrakci, Stezce korunami stromů.

Vybrali jsme a popsali pěší cesty, po kterých jsme se v posledních dvou letech na vrchol vydali.

Černá hora

Černá hora se nachází v oblasti východních Krkonoš, v blízkosti Janských Lázní a Pece pod Sněžku. Se svými 1299 metry nad mořem je v žebříčku nejvyšších hor České republiky až na 59. pozici. Ovšem co se prominence týče, jedná se o 3. nejprominantnější horu Krkonoš. To zní pěkně, ale teď co to vlastně znamená. Jedná se relativní výšku hory, laicky řečeno – převýšení v metrech mezi sedlem a vrcholem.

Hora je také velmi známá tím, že se na jejím vrcholu tyčí 78 metrů vysoká vysílací věž, ze které mimochodem vysílá i populární rádio Černá hora. Mimo televizního vysílače je na vrcholu hory řada dalších staveb. Horské chaty, zábavný park či rozhledna, která byla vybudována na místě původní lanovky. Tu nyní nahradila kabinková lanovka Černohorský Express.

Kdo by ale jezdil lanovkou, když si může vybrat z nádherných pěších turistických cest :).

Pěší trasy na Černou horu

Na vrchol Černé hory vedou různé trasy, z různých směrů, různých náročností a délek. Turistické stezky jsou kolem propleteny, takže můžete trasy i různě kombinovat.

var. a) Janské Lázně, Hoffmanova bouda – Černá hora – 4,4 km

(čas – 1:50, převýšení 517 metrů)

Tato relativně krátká trasa začíná na okraji Janských Lázní u Hoffmanovy boudy. Pokud pojedete autobusem, vystoupíte na zastávce Hoffmanova bouda, pokud pojedete autem, zaparkovat můžete buď na rozlehlém parkovišti Hoffmanova bouda, či na protějším parkovišti Hoffmanky. Jelikož se nyní jedná o místo turisticky velmi frekventované (výchozí místo Stezky korunami stromů), připravte se na skutečnost, že parkoviště bude o víkendech plné. Za stání se platí 70 Kč na den.

Od Hoffmanovy boudy se vydejte po žluté turistické trase, která směřuje do lesa. Jakmile se ocitnete na lesní pěšině, můžete si odpočinout od ruchu turistických atrakcí. Žlutá značka vás po 1 kilometru dovede na rozcestí „Nad Hoffmanovou boudou“, odtud pokračujete po modré značce.

Asi 700 metrů půjdete po asfaltové silnici, a tak se nelekněte, že tu občas projede osobní automobil. Poté se trasa napojí opět na lesní pěšinu, po které dojdete k dalšímu rozcestí „U zrcadlových bud“. Od rozcestí pokračujte po žluté turistické značce.

Tento úsek cesty je nejnáročnější, vede po kamenných schodech. Ale lesy se otevírají a tak se vám při výstupu naskytne krásný pohled do krajiny. Dá se říci, že tento úsek trasy je zároveň tím nejhezčím. Jakmile zdoláte schody, už vás čeká jen kousek rovinaté trati vedený lesem, následně kousek cesty přes louku okolo opuštěné Sokolské boudy a poslední metry cesty na vrchol, kde čeká bouda s občerstvením a procházka k televiznímu vysílači.

var. b) Janské lázně, centrum – Černá hora – 5,3 km

(čas – 2:30, převýšení 625 metrů)

Trasa začíná u rozcestí „Lesní dům“. Zde se nachází i stejnojmenná autobusová zastávka. O kousek dál pak případně parkoviště, pokud přijedete autem.

Celá trasa až pod vrchol Černé hory vede po červené značce. Cesta vede zpočátku podél domů, poté kolem sjezdovek a jakmile tam a zpět podejdete pod lanovkou, pak už vás čeká částečně otevřená lesní cesta, která postupně přechází v lesní úzkou kamennou pěšinku. Tento úsek cesty zdá se být nejnáročnější.

Jakmile se ocitnete z lesa venku, nacházíte se u rozcestí Černá bouda, u kterého se překvapivě nachází stejnojmenná chata. Z Janských Lázní k Černé boudě je cesta dlouhá zhruba 4, 5 km. A pak ještě kousek po žluté a po pěšině doprava k vysílači.

V zimě je nutné si dát pozor ve spodní části trasy, kde je nutné přejít sjezdovku vedle lanovky Protěž.

var. c) Pec pod Sněžkou – Černá hora – 6,6 km

(čas: 3:00, převýšení cestou po žluté 587 metrů/po modré 554 metrů)

Pokud pojedete do Pece autobusem, vystoupíte ve stejnojmenné autobusové stanici a odtud půjdete po modré turistické značce k rozcestí „Zelený potok“. V případě, že pojedete do Pece autem, zaparkovat můžete cestou k Zelenému potoku na některém z placených parkovišť – například Zelený potok P2 nebo P4.

Trasa od rozcestí vede zpočátku lesem a loukami podél horských chat. Po chvíli dojdete k dalšímu rozcestí „Husova bouda“ a odtud se budete držet žlutého turistického značení až k rozcestí „Kolínská bouda“. Modré znaky vás dovedou lesní cestou až k Černé boudě.

Ke Kolínské boudě můžete dojít z Pece pod Sněžkou také po žlutém turistickém značení. Tato trasa však vede od autobusové stanice opačným směrem – od rozcestí Pec pod Sněžkou Corso zatáčí trasa směrem doprava na lesní cestu. Cesta je přibližně stejně dlouhá jako když půjdete od autobusové stanice po modré.

var. d) Dolní Maršov – Černá hora – 7,3 km

(čas: 3:30, převýšení 777 metrů)

Nejdelší z nabízených tras na Černou horu je cesta z Dolního Maršova. Cesta začíná od autobusové stanice Svoboda nad Úpou – Maršov I.

Po zelené turistické značce projdete mezi domy kolem kostela a pokračujete k rozcestí Modrokamenná bouda. Odsud dále po žluté značce kolem přírodní zajímavosti Modré kameny až k dalšímu rozcestí.

U modrých kamenů se můžete zastavit, je zde pěkná vyhlídka do krkonošské krajiny. Po kukačce se dáte po zelené, projdete kolem Pardubických bud k rozcestí „Nad Pardubickými boudami“ a odtud po modré k Černé boudě. Kousek po žluté a poté pěšinou po pravé straně až k vysílači.

var. e) Janské Lázně – Černá hora – cesta lanovkou

Na vrchol hory se můžete svézt také kabinkovou lanovkou Černohorský expres. (Jediná z tras, kterou jsme neabsolvovali :)).

Tato lanová dráha je dlouhá 2,3 km a cesta lanovkou trvá zhruba 8 minut. Pokud pojedete do Janský Lázní autem, můžete zaparkovat na centrálním parkovišti před Skiresortem. Pokud se svezete autobusem, vystoupíte ve stanici Janské Lázně Lanovka.

Nástupní stanice lanovky se nachází přímo u infocentra Skiresortu Janské Lázně. Cílová stanice je situována ve výšce 1260 metrů kousek pod vrcholkem hory.

Atrakce na Černé hoře

V případě, že byste se rádi na vrcholku zdrželi trochu déle. Pojedli, pokochali se anebo se se svými dětmi věnovali jiným zábavným aktivitám, v nabídce je občerstvovací stanice v Kiosku u staré lanovky. O kousek níže restaurace Černá bouda či Bistro Na Lanovce.

Pro ještě lepší rozhled můžete vystoupat po schodech na 26 metrů vysokou rozhlednu Černá hora Panorama, která byla vybudována na místě bývalé kabinkové lanovky.

V zimním období si užijete zábavnou jízdu po sáňkařská dráze nebo na sjezdovkách. V létě je pak v provozu umělá lezecká stěna, či půjčovna terénních koloběžek a elektrokol.

Černohorská rašeliniště

Cestu na vrchol či z vrcholu dolů si můžete zpestřit zastávkou u Černohorských rašelinišť. Nejstarší naučná trasa Krkonoš je dlouhá 3 km a vede od rozcestí „Václavák“, které je na pomezí mezi Pecí a Černou horou. Naučná stezka vede kolem vyhlídkové věže, Hubertovy vyhlídky, Velkých Pardubických bud a zpět. Cestu můžete započít či skončit také u rozcestí „Nad Pardubickými boudami“.

Vydejte se poznávat krásy Krkonoš a vydejte se po některé z tras na vrchol Černé hory. Ať je zimní či letní období, Krkonoše uchvátí za každého počasí.

A pokud budete trávit v Krkonoších dovolenou, určitě nezapomeňte vylézt více vrcholů. Třeba naši nejvyšší horu Sněžku, na kterou se dá také dojít pěšky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.