Porta Bohemica

Stará lezecká oblast, v dnes již nefunkčním lomu, Porta Bohemica se nachází zhruba 1,5 km od vlakového nádraží v obci Libochovany. Obec se nachází zhruba na půli cesty z Litoměřic do Ústí nad Labem. Vzdálená je 15 km od Ústí nad Labem a 10 km od Litoměřic.

Přesnou polohu naleznete v sekci lezecké lokality.

Lezení jen pro otrlé

Některé části lomu jsou již tak zvětralé, že po stisku chytu vám zůstane celý kámen v ruce a proto jsou některé části absolutně nelezitelné. Struktura skály je celkově dost jílovitá a měkká.

Centrální oblast lomu, která není na větrné straně, je sice zvětralá méně a není měkká, ale naopak se drolí. Rozhodně zde nečekejte nějaké husté dojištění na skalní stěně a raději si připravte svou zásobu smyček.

My jsme v lomu své štěstí raději příliš dlouho nepokoušeli a vydali jsme se 2 kilometry severněji, kde se nachází lezecká oblast Mravenec.

Informace o oblasti

Lokalita Libochovany
Materiál Rula
Počet cest 14
Obtížnost 1 – 6-
Jištění Skoby

Dostupnost

Pokud jsme vás ještě nepřesvědčili a vy se přesto vydáte do této lezecké lokality, máte několik možností, jak se na stěnu dostat. Můžete se sem dostat vlakem, autobusem a lokalita není ani příliš vzdálená od místa, kde můžete zaparkovat auto. Skála se nachází hned u cyklostezky, tak pokud by někdo chtěl, může sem dojet i na kole. Ovšem to se trochu do svahu za tratí pronese.

Každopádně, ať sem dorazíte jakkoliv, výchozím bodem bude obec Libochovany a zde vlakové nádraží. Přímo od vlakového nádraží se vydáte po cyklostezce směrem na Litoměřice. Minete jeden podchod kolejí a po 1,5 km narazíte na druhý a to širší podchod železnice, do kterého zahnete a vyškrábete se nahoru do lomu. Odsud už nemůžete zabloudit.

Dostupnost vlakem

My jsme se rozhodli do Libochovan zajet vlakem. Lokalita je blízko vlakového nádraží a z Ústí nad Labem i z Litoměřic sem jezdí osobáky každou hodinu. Odpadne vám tak starost o nalezení parkovacího místa.

Dostupnost autem

Auto můžete nechat přímo v obci u hřiště, kde je dost místa na zaparkování a žádné zákazy. Z Litoměřic se vydáte směrem na Kamýk a na kopci, kde cesta uhýbá na zříceninu, se vydáte prudce doleva. Dále pokračujete směrem do Libochovan.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *