Mravenec

V posledních prázdninových dnech jsme se vydali probádat další skálu v blízkosti města Ústí nad Labem. Konkrétně skalní útvar nesoucí název Mravenec, a my už víme, proč získal toto pojmenování. Mravenec se nachází asi 1,5 km od obce Libochovany. Libochovany leží na pravém břehu řeky Labe a od města Ústí jsou vzdáleny zhruba 15 km.

Začátek naší výpravy začal na Střekovském nádraží, odkud jsme vlakem putovali do Libochovan. Za 15 minut jsme byli na místě a vydali se od nástupiště směrem k silnici, kde jsme míjeli rozcestník, odkazující nás vpravo směrem k fotbalovému hřišti. Zabočili jsme tedy vpravo pod tratí a po žluté pokračovali po cestě vedoucí lukami až k lesu. Na kraji lesa je vystavěno odpočinkové dřevěné sezení, od nějž jsme postupovali ještě zhruba 80 m směrem nahoru, a sledovali, kdy se po levé straně objeví nenápadná pěšinka. Byla trochu ušlapaná, takže jsme nemohli minout. Chvilku jsme ještě šlapali, a pak se po pravé straně vynořila skála. Zde byl náš cíl.

Už cestou k Mravencovi nám mezi prsty v sandálech prolézali velcí mravenci, ale to nebylo ještě nic proti tomu, kolik jsme jich museli vytrpět u skály samotné. Nicméně cesta z Libochovan a přístup ke skále byli v nejlepším pořádku.

Mravenec je skalní stěna z horniny ortoruly. Před pár lety tu bylo vybudováno 11 lezeckých cest o obtížnosti 4-6 UIAA, které jsou velmi dobře odjištěny borháky. První borháky jsou vsazeny v malých výškách a rozestupy mezi jednotlivými borháky jsou zhruba 3 m. Na koncích cest jsou štandy s řetězem. Některé z cest vedou až do vrcholu, a některé se na ně napojují. Pak jsou tu cesty kratší, které

  • Šplh na pampelišku – 5
  • Střevlík Masorád na čekané – 4+
  • Je libo něco jemnějšího sličná slečinko – 4
  • 2 x 5 je 9, kdo bručí je čmelák – 5+
  • Cesta Ondřeje Sekory – 5
  • Z pěknýho rádia pěkná muzika – 5+
  • Cvrčkovo rádio – 6
  • Brundibárie – 5+
  • Bejt váma šéfiku, najal bych si na tu trumpetu nosiče – 5+
  • Pytlíku, Ferdíku, to bude mazec – 6+
  • Ó pardón, ctihodný pane hlemýždi – 6

My polezli jen na této stěně, a až na štípající mravence se nám tu velmi líbilo. Skála byla vyčištěná, přístup vhodný a cesty hezky odjištěné. Kromě stěny je v tomto lezeckém sektoru k dispozici ještě 10 boulderů s celkovým počtem 34 cest, na které se třeba podíváme zase při dalším výletu.

Přesnou polohu naleznete v sekci lezecké lokality.

Přístupnost na Mravence

Vlakem

Snadná cesta k lezeckému sektoru Mravenec, je cesta vlakem, který jede z města Ústí nad Labem ze západního či ze střekovského nádraží. Osobním vlakem trvá cesta zhruba čtvrt hodiny a spoj jezdí až do osmi do večera každou hodinu. Jakmile dorazíte do Libochovan, cesta od nádraží je již výše popsaná v článku.

Na kole

Do Libochovan se lze dopravit z města Ústí nad Labem také na kole po značené cyklostezce, která vede podél řeky Labe přímo do Libochovan. Nastoupit na cyklostezku lze například pod Benešovým, či Mariánským mostem. Cyklostezka vás dovede přes centrum Libochovan až k silnici pod nádražím. A dál je cesta opět stejná

Autem

Pokud zvolíte cestu autem, vydáte se od centra města přes Benešův most a na prvním kruhovém objezdu pojedete prvním výjezdem směrem na Litoměřice. Pojedete stále po hlavní, podjedete viaduktem trať a po stále téže silnici pokračujete dál, pod hradem Střekovem, přes obec Brná, Sebuzín, Církvice až do Libochovan. Cesta vede podél řeky Labe. Parkovat je dle průvodce vhodné zhruba 300 m od nádraží směrem k centru Libochvoan, anebo u fotbalového hřiště.

2 myšlenky u článku “Mravenec

 1. Ahoj, škoda, že se o mravence nikdo nestará, lezení v 2010 a dnes … bída, málem jsem to nenašel, džungle, klíšťata a … škoda, lezení fakt není špatný, matroš dobrej .. jo a mravenci 🙂 Tak co místňáci, uděláte s tím něco?? TUHY.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *