Via Ferrata Häntzschelstiege v Českosaském Švýcarsku


Aktualizováno: 16.8.2019

Víkendové letní teploty nás přiměli vyrazit do přírody. Rozhodli jsme se pro ferraty v Českosaském Švýcarsku, které se nacházejí nedaleko města Bad Schandau. Jedná se o dvě krátké ferraty: Häntzschelstiege (B/C) a Zwilligsstiege (B/C).

Via ferrata banner mapa

Z průvodce, kterého jsme měli k dispozici, jsme nebyli úplně moudří, tak třeba by někomu, kdo by chtěl ferraty navštívit, pomohl přesnější popis cesty do cíle.

Z města Děčín jsme se vydali do Hřenska po pravém břehu řeky Labe. Z Hřenska jsme dále pokračovali 8 km po stejné hlavní silnici až do Bad Schandau. Cestou projíždíte obcí Schmilkou, po 4 km míjíte po pravé straně odbočku na Ostrau. Když přijedete do Bad Schandau, dostanete se na křižovatku. Vlevo pokračuje silnice přes říčku na Makrtplatz kolem kostela St. Johanniskirch. Vy však využijete odbočku vpravo, po které pokračujete podél řeky Křinice (Kirnitzsch) až do cíle. Cesta se klikatí, vede stále do kopce, a po přibližně 7,5 km vás dovede až do místa Beuthenbach. Cestou si dejte pozor na protijedoucí tramvaje.

Beuthenbach je naše cílová stanice. Nachází se zde zpustlá budova, údajně bývalý hotel, a placené parkoviště. My však z důvodu zaplněných parkovacích míst pokračovali o půl kilometru dále, do Lichtenheiner Wasser. Zde se na nás usmálo štěstí, neboť nás oslovil hodný pán, který nám jednak uvolnil místo ke stání a jednak nám předal svůj tiket za 4 eura na celý den.

Z Beuthenbachu jsme vyrazili od parkoviště směrem k řece, přes níž vede lávka, po které jsme přešli a hned za mostem jsme uviděli rozcestník, od kterého jsme dále pokračovali po červené. Po 170 m jsme vystoupali k dalšímu rozcestníku a odsud pokračovali po červené nahoru. Došli jsme k úpatí skály, na které byly dvě značky. My pokračovali pěšinkou směrem vpravo podél skály, po značce – zelený trojúhelník v bílém obdélníku. Cesta nás po chvíli dovedla k ceduli s nápisem Häntzschelstiege. Hurá.

Ovšem naši radost po chvíli vystřídalo zklamání. Když jsme vystoupali po schodech vedoucích k ferratě, u nástupu postávala německá skupinka turistů bez ferratového vybavení, což nás překvapilo. My si úvazky oblékli, a po kramlích a žebřících jsme stoupali vzhůru. Po několika metrech 1. část ferraty končila, pokochali jsme se krásným rozhledem na skály a Königstein, a popošli jsme lesní pěšinkou o pár metrů dále, kde ferrata pokračovala. Druhý úsek byl o pár metrů delší, přes hlubší propast, ovšem když jsme vystoupali na vrchol, čekalo nás nemilé překvapení. Konec ferraty Häntzchelstiege.

Tedy krátké shrnutí k této ferratě. Zajištěna byla dobře, ocelovými lany, žebříky a kramlemi. Výhled z vrcholku krásný. Ferrata byla dlouhá 230 m, její celkové převýšení čítalo 110 m. Ferratě přísluší obtížnost B/C, mírně obtížné/obtížné. Dle našeho zvážení bychom obtížnost hodnotili odlišněji.

Nakonec jsme se rozhodli, že na druhou ferratu již nepůjdeme, neboť Zwilligsstiege je ještě o 130 m kratší a převýšení je jen 60 m. Namísto toho jsme se procházeli po Saském Švýcarsku a kochali se přírodou a báječnými výhledy. Takže ačkoli jsme nebyli právě nadšení z ferraty, výlet jsme si nakonec užili.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *