Jak se leze na první malajskou ferratu

Při našem cestování po Malajsii, konkrétně po Malajském poloostrově, se našel čas zdolat i první malajskou ferratu. Jak se nám na ferratě lezlo se dozvíte v následujících řádcích.

Ferrata se nachází nedaleko města Jerantut v centrální části Malajského poloostrova. Město Jerantut je také výchozím bodem pro výlety do národního parku Taman Negera, do nejrozlehlejšího a nejstaršího národního parku Malajsie. A pokud se vydáte zdolat ferratu, věřte, že budete mít spoustu času i na jiné aktivity v okolí. Pokud budete oblast hledat, dá se nalézt pod názvem Bukit Jaya Gunung Pinnacle.

Ferrata je počinem místního lezeckého klubu a vede na jednu ze dvou vápencových věží obklopených palmovými lesy. A jelikož město Jerantut je turistickým centrem, tak ani výlez na první malajskou ferratu nebude zadarmo a obchod je obchod. Konkrétně 80 MYR za osobu, což v době naší návštěvy bylo asi 400 Kč a to ve srovnání s jídlem v restauraci je poměrně drahá sranda. Být na první ferratě se holt musí zaplatit. Pokud budeš mít vlastní vybavení, tak poplatek bude poloviční.

A jaká je první malajská ferrata? Pravda, trochu zklamání a dohromady asi 5 minutový výstup. Ale za to s vlastním „guidem“! Guide, chápej někoho, kdo ti ukáže, kam jít a na konci zkasíruje. Leze bez jištění napřed, aby dokázal, že je horolezec. Sice v jedné exponované části trochu klepe nohama a pokud by se pustil, tak srazí všechny ostatní lezce pod ním, ale ukáže nám malajskou statečnost a hrdost. Čas je i na cigárko pod nástupem a na vrcholu.

Výstup na ferratu

Nástup k ferratě vede lesem po natažených lanech, je vedro, ale guide zvládá s cigárkem, sice funí, ale kouření prý roztahuje plíce. Musím podotknout, že ačkoliv se jednalo o plnohodnotný výstup s průvodcem, tak nikdo neřešil, že nemáme helmy.

První část je visutý žebřík. Paradoxně nejobtížnější a nejnebezpečnější část bez jištění. Dvě ocelová lana a příčky z plastové hadice.

Následuje asi 10 polí ferraty dále po traverzu, krátkým komínkem na vrchol a to je vše. Ferrata je ale navrtána poctivě a je vcelku bezpečná. Výhled velmi zajímavý, koukat z vrcholu ferraty na rozlehlé palmové lesy je zážitek více než exotický a takový nečeká na každém vrcholu.

Na druhou z vápencových věží vede několik lezeckých směrů a i dobře navrtaných. Do nýtů jsme se trochu báli skočit, ale zachytily. O tom až příště :).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *