Realizace nové cesty na ferratě Vodní Brána

Via ferrata Vodní brána u Semil se nachází v malebném údolí řeky Jizery poblíž města Turnov. Veřejnosti tu byly otevřeny celkem dvě ferratové cesty již roku 2013. Od té doby se z ferrat těší spousty  návštěvníků, zkušených lezců i začátečníků.

Video k projektu rozšíření ferraty.

Proto jest nyní v návrhu rozšíření stávajících tras o novou feratovou cestu. Ovšem aby bylo možné projekt zrealizovat, bude třeba návrh zafinancovat. Proto se tamní autor projektu Martin Marek momentálně snaží finanční podporu získat prostřednictvím příspěvků od lezců a sponzorů.

Stávající via ferraty

Od vodního toku vedou vzhůru ke skalním vrcholům dvě ferratové cesty. Tyto cesty jsou doplněny pouze ocelovými lany, bez využití stupaček a kramlí.

Prozatím tu byla vybudována cesta Červená, která je dlouhá 110 metrů a její převýšení čítá 70 metrů. Tato ferrata je na stupnici obtížnosti hodnocena stupněm C+.

A cesta Modrá, která je dlouhá 90 metrů s převýšením 65 metrů. Tato via ferrata je o stupeň lehčí než ferrata Červená. Po ferratě je možné vystoupat vzhůru i sestoupit zpět dolů.

Nový projekt

Návrh na novou trasu by umožnil rozptýlení lezců v terénu a možnost většího zážitku na delší trase. Ferratová cesta by dosahovala délky 220 metrů a na stupnici obtížnosti by byla klasifikována stupněm C+/D.

Jednalo by se o pokračování trasy Červené v třicetimetrový travers, přes dva lanové mosty směřujících k sousednímu vrcholku. Tak by došlo k vytvoření 450 metrů dlouhého okruhu přes dva skalní vrcholky Vodní Brána a Vyhlídka.

Podpora projektu

Projekt může kdokoli z vás podpořit na Startovači pro financování projektů. Odměnou za příspěvek vám bude samozřejmě dobrý pocit a těšení se na novou ferratu. Ale také drobné odměny od autora projektu v podobě samolepek, karabin, nástěnných kalendářů či hrnečků. Za větší obnos budou přispěvatelé obdarováni třeba metodickým kurzem či poctou být prvním lezcem na ferratě při jejím slavnostním otevření.

A kdy na ferratu vyrazit? Kontrolujte jednoduše přes naše počasí na ferratách v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *