Revoluce v jištění? Tvůj nový parťák se ti vejde do batohu!

S převratnou novinkou na lezecký trh, přišel dvoučlenný německý tým společnosti AUROCO, který kombinací elektroniky a mechaniky, sestrojil po několikaleté práci automatizované elektronické jistítko. Jistítko, se značkou EPIC (elektronický partner pro samostatné lezce), které je vhodné pro výškové práce, pro lezení prvolezců, či pro lezení s horním jištěním na umělých stěnách. Jaká další horolezecká jistítka lze při lezení používat?

Jistící zařízení bylo vyrobeno na základě zvýšení bezpečnosti při lezení. Výrobek prošel řadou testů a byl schválen EU.

Samojistítko Auroco Epic s lanem

Jak jistítko funguje?

Jistící přístroj je na baterie, což by se mohlo zdát poměrně nebezpečné v případě vybitých baterií. Ovšem zařízení je prý plně funkční i v případě, že k vybití baterií dojde.

Do jistícího zařízení se založí lano a dále už je přístroj ovládán elektronickým ovladačem, který má lezec připnutý na paži. Lezec si tak aktivuje zahájení spouštění, či dobírání. V případě, že dojde k pádu, jistítko pád utlumí. Jistící zařízení je přenosné.

Další plány

Německá společnost AUROCO se dále soustředí na vylepšení systému automatizovaného jištění. Konkrétně na hlasové ovládání, které by aktivovalo režim lezení.

Dále by se chtěli posunout dál v použití EPIC jistítka v lezeckém sportu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *