Tradiční noční pochod na Milešovku

Pokud máte rádi turistiku a nebojíte se tmy 🙂 , máme pro vás tip na výlet.

Milešovka?! Na té už jste dost možná byli. Ale co takhle za tmy?

Dlouholetá tradice

Každoročně na podzim se koná Noční pochod na Milešovku, který je dlouhý 31 km a vede z ústecké čtvrti Klíše přes vrchol Milešovky až do Rtyně nad Bílinou. Od roku 2002 je pochod pořádán jako memoriál Hanky Vocáskové. Tato dáma byla mimochodem jednou z vedoucích oddílu USK, turistka, horolezkyně.

Pochodu se účastní ročně stovky nadšenců. Turisté, děti, aktivní senioři, vytrvalostní běžci, psi. Jednoduše každý, kdo rád chodí, má rád přírodu, a rád překonává výzvy. Tak proč ne právě Ty. 🙂

Ročník 2023

V letošním roce 2023 se koná již 58. ročník tohoto pochodu. Startuje se v pátek 3. listopadu od 14 do 16 hodin ve sportovní hale UJEP na Klíši. Na vrchol Milešovky je třeba dorazit mezi 17 a 22 hodinou. Do cílové restaurace U Potoka ve Rtyni nad Bílinou pak do 23:00.

Místo, termín konání akce, startovné

Pochod se startuje na Klíši od sportovní haly UJEP. Ve vestibulu se platí startovné a probíhá registrace k pochodu (částka se během let mění, k roku 2023 startovné činí 150 Kč).

Pochod bývá pravidelně pořádán první víkend v listopadu. Tedy – startuje se v pátek v odpoledních hodinách (Zpravidla od 14 do 16 hodin) a do cíle byste se měli dostat do 23 hodin.

Popis trasy

Jak již bylo zmíněno, pochod startuje na Klíši od sportovní haly UJEP. Dále je nutné projít kolem OC Forum až na zámeček Větruše. Odsud již po červené turistické značce do obce Milbohov. Po silnici projít obec Stebno a Dubice. Dále pokračovat po silnici do Radejčína -žst a za železničním přejezdem pokračovat po zelené turistické značce do obce Kletečná. Cesta se mění na polní. Pokračuje se dále po zelené přes ves Paškapole až do Bílky. Z Bílky po červené na rozcestí Nad Bílkou a po modré až na vrchol Milešovky (837 m n. m.).

Na vrcholu Milešovky je nutné si připravit registrační lístek a nechat si jej potvrdit u vrcholové kontroly v místní hospůdce. Zde se můžete ohřát a občerstvit. (Na kontrolní bod je nutné se dostavit od 17:00 do 22:00).

Z Milešovky dolů se jde modré turistické značce do vsi Černčice a odtud již po silnici přes Lelov, Žalany do Rtyně nad Bílinou. Zde pochod končí v restauraci U Potoka. Zde si vyzvednete diplom výměnou za zkontrolovaný lístek. V ceně bývá také teplý čaj a sladká odměna. (Do cíle je nutné se dostavit do 23:00).

Doprava z cíle

Ze Rtyně nad Bílinou se lze dopravit zpět do Ústí nad Labem buď vlakovým spojem, anebo autobusovou linkou přímo od restaurace U Potoka, kterou zajišťuje pořadatel. Ta jezdí v pravidelných intervalech.

Co si vzít s sebou

V listopadu bývá počasí dost nevyzpytatelné. Absolvovali jsme ročníky, kdy na cestu ještě svítilo slunko, kdy začalo sněžit a nebo celý den propršel. Proto je třeba se připravit na všechny možné varianty. Zde jsme připravili příklad seznamu věcí:

  • vhodná turistická obuv a vhodný oděv
  • nepromokavá bunda či pláštěnka
  • čepice, rukavice, nákrčník
  • náhradní ponožky, příp. suché triko
  • čelovka, plus odrazky (cesta vede částečně po silnici, za tmy)
  • dostatek tekutin a dostatečně velká svačina
  • mobilní telefon
  • popis trasy, mapa

Na závěr

Absolvovat noční pochod na Milešovku je opravdu příjemný zážitek. Můžete vyrazit s přáteli, s rodinou anebo klidně sami, protože na trase potkáte spoustu fajn lidí. Posedět chvíli v milešovské hospůdce, v cílové restauraci a sdílet prožitky s ostatními turisty. A mít dobrý pocit z toho, že jste v páteční noc udělali něco dobrého pro své tělo i ducha 🙂

My sami se pochodu účastníme pravidelně od roku 2011. A je nám vždy velkým potěšením vyrazit znovu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *