Yosemite Valley – ráj horolezců

Když jsme cestovali po národních parcích USA, Yosemity jsme si nechali na závěr naší cesty. V národním parku jsme strávili 4 dny a 3 noci, a byla to jednoduše paráda.

Do Yosemite jsme dorazili na začátku listopadu, tedy až po hlavní sezoně. A i tak tu bylo návštěvníků poměrně dost. Těžko si představit jak to tu vypadá v letním období. 🙂

Vyšlo nám krásně počasí, takže i přes ranní mrazíky se přes den dalo ještě pořádně ohřát na sluníčku. Noční teploty se pohybovaly kolem nuly, přes den se teplota vyšplhala na 20+.

Absolvovali jsme pár okolních treků, navštívili Yosemite Village, obdivovali El Capitana, a dali si pár sportovek na žule.

Lezení v Yosemitech

Na výběr je toho opravdu hodně. Od boulderů, přes tradiční cesty až po odvážné vícedélky. Nicméně, pídili jsme se v průvodcích, a našli si tu i místa, kde je i pár sportovek. Navštívili jsme oblasti Five and Dime Cliff a Schultz’s Ridge.

Five and Dime Cliff

Převažují cesty tradiční, ale je tu i pár odjištěných sportovek. Příklad cesty – Hawleywood za 5.9, 8 nýtů na 25 metrech délky.

Schultz’s Ridge

Totéž jako ve výše zmíněné oblasti. Příklad cesty – Gidget goes to Yosemite za 5.9, 9 nýtů na 36 metrů délky.

Výlety

Pokud si chcete od lezení odfrknout, anebo prostě dáváte přednost pěším výletům, dali jsme dohromady pár tipů.

  • Upper Yosemite Falls Trail – 10, 6 km, 990 m převýšení – Tento trek vede přímo od Camp 4. Klikatou pěšinou se nastoupá k úpatí Yosemite Falls. Odtud opět serpentýnami až nad samotný vrchol vodopádu. Z plošiny jsou pěkné výhledy do údolí, na Half Dome, Sentinel Dome. Cesta zpět je stejná.
  • Yosemite Point – 13, 5 km, 1130 m převýšení – Stejná trasa jako k Upper Yosemite Falls, ovšem na posledním rozcestí se vydáte směrem k Yosemite Point. Trasa pokračuje přes mostek vedoucí přes Yosemite Creek až k vyhlídce. Cesta zpět stejná.
  • El Capitan from Yosemite Valley– 22 km, 1460 m převýšení – Trasa začíná opět stejně jako k Upper Yosemite Falls. Od rozcestí na náhorní plošině se však vydáte vlevo na vrchol El Capitana. Trasa je dlouhá, převýšení poměrně veliké. Proto je třeba se na trek dostatečně připravit. Cesta jej stejná i nazpět.
  • Sentinel Dome Trail – 3, 5 km, 140 m převýšení- Velmi snadný trek. Ovšem k začátku treku je třeba dojet po Glacier Point Road. Což znamená asi 20 km od silnice Wawona Rd k parkovišti a pak 20 km zpět. My cestu absolvovali před vjezdem do Yosemite Village, a výhledy ze Sentinel Dome stály opravdu za to! Spatříte odsud Half Dome, Yosemite Falls, El Capitan, Basket Dome, North Dome a další vrcholky pohoří Sierra Nevada. Cesta zpět stejná.
  • Taft Point – 3, 7 km, 100 m převýšení – Obdobný trek jako na Sentinel Dome. Výchozí bod je stejný pro oba treky.
  • Glacier Point – 0, 8 km – Velmi krátký trek k vyhlídce. Obdobné výhledy jako z vrcholku Sentinel Dome. Stejná cesta po silnici Glacier Point Rd, jen dojezd k parkovišti je ještě o 2 km dál, než je stání pro treky Taft point a Sentinel Dome.
  • K úpatí El Capitan – 4, 8 km, z Camp 4 lze dojít přímo pod El Capitana po Valley Loop Trail. Cesta je stejná tam i zpět. Pohled na El Capitana je dechberoucí.

Kempování v Yosemitech

V yosemitském národním parku je celkem 13 kempů. Některé jsou otevřeny jen sezónně anebo vůbec, a jiné jsou k dispozici celoročně. Kempy jsou v sezóně velmi vytížené. Některé je třeba rezervovat už 5 měsíců dopředu, některé 2 týdny dopředu.

Přímo v Yosemite Village jsou 4 kempy. Upper Pines, Lower Pines, North Pines a Camp 4. Upper Pines a Camp 4 jsou otevřeny celoročně. Zbylé dva v hlavní sezóně od dubna do října.

Spaní v autech mimo kempy je zakázané.

Camp 4

Tento kemp je velmi populární mezi horolezci. Proto bývá tak hojně vytížen. Jsou zde pouze spoty na stany. (Auto je možné zaparkovat na příslušném parkovišti). Skříně na úschovu potravin před zvěří, 4 sprchy, toalety, kohoutek s pitnou vodou a výpustka.

Mimo sezónu od listopadu do března funguje v kempu pravidlo: first come – first served.

My přijeli do Yosemite Village 1. listopadu. A naše zkušenost s Campem 4 je taková, že bývá dost vytížený i v listopadu. Takže pokud víš alespoň pár dní předem, že chceš přespat v Yosemitech, je dobré si rezervaci vyřídit v oficiálním systému. Za kemp se platí 10 USD na osobu.

Pokud budeš mít štěstí, můžeš po příjezdu využít rezervační online systém přes QR kód, který je k dispozici u check in budky. Vybrat si spot pro stan a rezervaci vyřídit online na místě. V průběhu listopadu už by měl být kemp dostupnější.

Yosemite Village

Yosemitská vesnice se nachází v docházkové blízkosti výše zmíněných kempů. Můžete zde navštívit místní muzeum a indiánskou vesnici. Je zde také pár obchodů se suvenýry. Obchod s potravinami a základním zbožím. Pošta. A nově vybudované Visitor centre.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *