Pokud máte rádi Krkonoše tak jako my, můžete se inspirovat naším itinerářem, který jsme dali dohromady pro další zájemce. Berte to čistě jako inspiraci. Upravit si jej můžete dle vlastních možností. 🙂
Trasa je dlouhá 70 km. Začíná v Kořenově. Konkrétně výšlapem na rozhlednu Štěpánka, následně kopíruje Krkonošskou hřebenovku a končí ve Svobodě nad Úpou v naší oblíbené restauraci U Jakuba.
I přestože délka trasy není dlouhá, my si trasu rozfázovali na 4 dny chůze a 4 přespání. Krkonoše jsou naší oblíbenou destinací, a tak by byla škoda jimi rychle prolétnout. Ba naopak, na pěkných místech jsme strávili o něco více času a také jsme se občas zastavili v některé z hospůdek.
Přehled
- Délka trasy: 70 km
- Doba trvání: 5 dní a 4 noci (včetně dopravy na počátek bodu trasy a z koncového bodu trasy)
- Celkové převýšení: 2312 m – stoupání / 2629 m – klesání
1. etapa, Kořenov – Mumlava
13, 4 km, stoupání 705 m / klesání 446 m
- Cesta do Kořenova. Start v místě Kořenov – Příchovice, aut. st. Odtud po zelené turistické značce kolem turistické chaty Hvězda. Vystoupat na rozhlednu Štěpánka a zpět.
- Pokračovat po zelené. Přechod z Jizerek do KRNAPu, až k rozcestí Dolní Kořenov. Stále po zelené k rozcestí Harrachov žst.
- Odtud po červené na rozcestí Harrachov kemp.
- A dále po žluté až k Mumlavskému vodopádu. Cestou kolem Mumlavské boudy.
- Nocleh – Útulna Stan u Mumlavy 50.7705086N, 15.4734275E
- Případný nocleh – přístřešek Nad Krakonošovou snídaní 50.7693375N, 15.5045156E (+ 3,4 km)
2. etapa, Mumlava – Černé sedlo
14, 5 km, stoupání 617m / klesání 352 m
- Po opuštění nocoviště pokračovat po modré na rozcestí Krakonošova snídaně.
- Odtud dále po žluté k Vosecké boudě, a ke Svinským kamenům. Zde se dostáváme na hřebenovku a hranici s Polskem.
- Pokračovat po hřebeni po červené značce Českopolského přátelství až k rozcestí Česká budka.
- Po žluté k Prameni Labe, dále pak po červené k rozcestí U Růženčiny zahrádky. Po zelené až na Zlaté návrší kolem Vrbatovy boudy, a Mohyly Hanče a Vrbaty.
- Pokračovat po červené k Pančavskému vodopádu a Labská boudě. Dále po modré k Labskému vodopádu a zpět.
- Po žluté zpět na hřeben k rozcestí Sněžné Jámy. Odtud po polské straně přes vyhlídky na Sněžné Jámy a přes Velký Šišák. Po červené dojít k rozcestí Černé sedlo.
- Nocleh – Útulna pod Smělcem 50.7784169N, 15.5824797E
3. etapa, Černé Sedlo – Jelení
19, 3 km, stoupání 664 m / klesání 820 m
- Od nouzového přístřešku po červené přes Mužské a Dívčí kameny až k boudě Petrovka.
- Stále po červené k další boudě Špindlerovka (občerstvení).
- Po polské straně přes Polední kameny k rozcestí Rownia Pod Sniezka. A stále po červené až k boudě Slezský Dům nad Obřím Dolem.
- Po červené vystoupat na vrchol Sněžky a po červené také sestoupat. Přes Svorovou horu k Jelení boudě. A stále po červené dojít až k přístřešku Jelení.
- Nocleh – přístřešek Jelení 50.7499986N, 15.8020522E
4. etapa, Jelení – Slunečná stráň
17,8 km, stoupání 296 m, klesání 836 m
- Z bivaku pokračovat po červené na Pomezní boudy. A od hraničního přechodu po zelené přes Lysečinskou horu k rozcestí Pod Lysečinskou boudou.
- Stále po zelené přes rozcestí Horní Albeřice až k rozcestníku Roh hranic. (Kdo chce, může pokračovat po zelené Hřebenovkou až do Žacléře.)
- V našem případě pokračovat od Rohu hranic přes Rýchorský kříž k rozcestí Kutná – Rýchory.
- Po červené kolem Rýchorské boudy. A odtud po zelené k rozcestí Slunečná Stráň.
- Nocleh – přístřešek Slunečná Stráň 50.6327569N, 15.8283261E
5. etapa, Slunečná stráň – Svoboda nad Úpou
1, 7 km
- Po červené až do Svobody nad Úpou, kde je naše trasa zakončena v oblíbené restauraci U Jakuba.
Pohyb a spaní v KRNAPu
V Krkonošském národním parku není samozřejmě možné přespávat ve stanu či si rozdělávat oheň. Přespat lze v nouzových přístřešcích. Jsou sice označeny jako nouzové, nicméně v těchto přístřešcích není zakázáno nocovat. Ovšem pamatujte – kdo dřív přijde, ten dřív spí.
Dále je možné na trase bivakovat. Vyhnout se však musíte klidovým zónám parku. Respektive – není zde možné bivakovat mimo vyznačené turistické trasy.
Tato klidová území jsou označena jedním vodorovným červeným pruhem na stromě a smaltovanými cedulkami. Takto označených územích je v KRNAPu celkem 8. Na na naší trase po hřebeni se jedná o dvě velká území: Hřebeny západních Krkonoš – toto území vede v našem případě od Vosecké boudy ke Špindlerovce, a Hřebeny východních Krkonoš – od Špindlerovky ke Svorové hoře.
Z čehož vyplývá, že v ideálním případě je vhodné držet se itineráře a během přechodu hlavního hřebene přenocovat v přístřešku. Na zbylých úsecích trasy, tedy kolem Mumlavy a ve směru od Pomezních boud, již bivakovat lze.
Omezení na trase – trasu lze absolvovat v rámci celého roku. Ovšem, je vhodné se před cestou informovat o úsecích s možnými uzavírkami na aktualitách KRNAPu.
Příprava
- Velkou pozornost věnujte přípravě vzhledem k aktuálnímu ročnímu období a aktuálnímu počasí v krkonošských horách. A buďte připraveni, že v horách se počasí může změnit během chvíle a i v červnu vás může zaskočit sněhová přeháňka.
- Trasu si rozfázujte dle vlastních možností. Tohoto plánu jsme se drželi my, ale přejít hřeben můžete v klidu za dva dny, pokud jste v dobré kondici.
- Naplánujte si, kolik si s sebou vezmete na cestu jídla. Počítejte s tím, že v KRNAPu je zakáz rozdělávání ohně. Občerstvit se můžete také na některých z chat. Předem si zjistěte, zda bude v danou dobu otevřené.
- To samé se týká i vody. Vodu si můžete dočepovat i cestou. Ze studánek či pramenů, kterých je cestou hned několik. Dobré je si s sebou přibalit filtr na čištění vody.
- Rozepisovat se o vhodnosti oděvu a obuvi zde jistě není nutné. Důležité je být připraven na všechny varianty počasí.
- Kvalitní spacák je nezbytností pro nocleh pod širákem, vhod přijde také žďárák.
- Nezapomenout na sluneční krém, brýle, lékárničku, mapu, čelovku, nabitý telefon pro případ nouze. A sdělit někomu blízkému, kam se vydávám. 🙂
Pokud byste se chtěli vydat třeba jen pěšky na Sněžku, nabízíme přehled různých tras.