Testujeme: Třísezónní péřové spacáky Warmpeace a Sir Joseph


Aktualizováno: 8.1.2018

Porovnali jsme mezi sebou třísezónní péřové spacáky dvou českých výrobců, kteří se zaměřují na výrobu péřových produktů. A tedy – Sir Joseph a Warmpeace.

Konkrétně jsme měli možnost porovnat spacák Sir Joseph Rimo 2 600 a Warmpeace Viking 600. Oba dva spacáky mají stejný poměr draného peří vůči brkům 90/10 , tedy 90 % prachových částic. Oba spacáky mají také stejnou plnivost a to 600 cuin/oz. Sir Joseph však použil pro Rimo 2 husí peří a Warmpeace u spacáku Viking peří kachní.

Náplň spacích pytlů

Zásadní rozdíl mezi spacáky byl již zmíněn výše a to druh zvoleného peří. A jak vnímáme tuto rozdílnost mezi spacáky? Nutno dodat, spacáky jsme používali stejným způsobem při zacházení i skladování.

Ačkoli je plnivost u obou spacích pytlů stejná a rovnoměrně rozložena, na pohled i pohmat je patrné, že Sir Joseph má větší výšku komory, laicky se tedy zdá více nadýchaný. Ovšem jedná se o záležitost, která nikterak neovlivnila ani pohodlí ve spacáku, ani rozdílnost vnímání tepelné izolace.

Drobný rozdíl dle peří je možné spatřit u komfortního rozsahu jednotlivých spacáků. Kachní peří je také trochu cítit, což by mohlo být někomu nepříjemné. Výrobce Sir Joseph udává, že kachní peří má kratší životnost.

Konstrukce spacích pytlů

Pokud porovnáváme konstruování spacích pytlů, ani zde jsme nenarazili na zásadní rozdílnost. Oba spacáky mají zapínání na zip po celé délce, s možným výběrem levé či pravé strany otevírání (pokud si tak ve dvojici pořídíte zapínání každý na jiné straně, můžete si spacáky spojit). U obou lze zip spacáku otevřít i zespoda.

Oba pytle jsou také doplněny zateplenými límci, které lze u krku stáhnout. Moc parádní věcička, s jejímž použitím vám ze spacáku neuniká teplo, a ani vám k tělu nezavítají bzučící komáři. Ačkoliv to zní jakkoliv zvláštně, zažili jsme tento otravný hmyz i v teplotách kolem nuly :). Samozřejmostí jsou i stahovací gumičky kolem obvodu hlavy. Oba spacáky jsou opatřeny tajnou zapínací kapsičkou uvnitř pytle.

Rozdílný je materiál spacáků, který výrobci používají. Jelikož nám nejsou přesně známy vlastnosti materiálu, můžeme porovnat pouze vjem z tohoto materiálu. Materiál spacáku Sir Joseph přijde na omak pevnější a tedy máme z něho pocit, že případně by lépe zabránil protržení či proříznutí spacáku. Objektivně se nám také zdá, že použitý materiál je o něco příjemnější u spacáku Sir Joseph.

Uskladnění

Jak je známo, péřové spací pytle by neměly být skladovány v kompresních vacích. I na to výrobce mysleli a spacáky se doručují ve větších, prodyšných skladovacích pytlích, ve kterých je možno spacáky během roku uschovávat. Výrobci však doporučují, pokud máte možnost, spacáky zavěsit tak, jak je můžete najít na výstavce v kamenných obchodech. Samozřejmě je ke spacáku přiložen také kompresní vak pro snadné zabalení do krosny.

Rozměry a váha

Opravdu přívětivou skutečností obou spacáků je jejich lehkost. Ačkoli působí spacáky při rozložení velmi objemně, při natlačení do kompresního vaku se jeho velikost zmenší do minimálních rozměrů. Spacák Sir Joseph Rimo 2 600, který jsme ozkoušeli, váží 1210 gramů a v kompresním vaku vytvoří po stlačení balíček o rozměrech 18 x 36 cm.

Warmpeace Viking 600 je poněkud lehčí, při stejné výšce spacáku váží pouhých 965 gramů a lze jej zabalit do balíku o velikosti 20 x 35 cm. Takto stažený kompresní vak je pak velmi snadno zabalitelný a ke všemu lehký. Oproti produktům dřívější doby je váha těchto spacích pytlů opravdu rozdílná, bez odrazu na skutečnosti, že by méně izolovali.

Váha spacáků závisí samozřejmě na rozměrech, které jsou odlišné pro různou výšku postavy. Oba typy spacích pytlů nabízí 3 velikosti. Sir Joseph 170 / 190 / 200 cm. A Warmpeace 170 / 180 / 195 cm. Všechny velikosti spacáků Warmpeace jsou lehčí, i to může hrát roli při vašem rozhodování.

Základní vlastnosti testovaných spacáků.

Sir Joseph Rimo 2 600 Warmpeace Viking 600
Komfortní teplota -2 °C -3 °C
Limitní teplota -8 °C -9 °C
Extrémní teplota -22 °C -28 °C
Kompresní velikost 18 x 36 cm 20 x 35 cm
Náplň 90/10 husí peří 90/10 kachní peří
Plnivost 600 600
Cena od 4 790,- Kč od 4 490,- Kč

Oba testované spacáky zaručeně splní vaše nejvyšší nároky a plně vám poslouží ve všech ročních obdobích.

Tabulkové hodnoty výše stačí mezi sebou porovnat a materiál v obchodu ohmatat. Určitě nám nijak nevadí to, že kachní peří je cítit. Trochu se nám ale zdá bytelnější materiál spacáku Sir Joseph. Ztráta peří se nám nezdá ani u jednoho ze spacáků nijak rozdílná a ani po několika měsících pravidelného užívání nám nepřijde, že by spacáky ztrácely své vlastnosti.

Jelikož bude jistě záležet i na vkusu, oba výrobci nabízejí spacáky v různých barevných kombinacích. Sir Joseph pojímá design trochu moderněji.

Nezapomeňte také na důležitou vlastnost, kterou je výška. Spacák by měl být co nejtěsnější a padnout vám. Warmpeace nabízí rozšířený typ spacáku. To by mohlo vyhovovat někomu, kdo by se cítil trochu stísněně. Nezapomeňte ale, čím více volného prostoru kolem sebe ve spacáku budete mít, tím více ho budete muset ohřívat :).

Oba typy, Rimo a Viking, lze také vybrat s různou plnivostí. Pokud si vyberete jednoho z těchto českých výrobců, určitě nesáhnete vedle.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *