Místo, kde vychází slunce první na světě

Napadlo vás někdy, kde se nachází místo, na které dopadají první ranní paprsky? Jedná se o místo na zemi, odkud člověk může jako první na světě spatřit východ slunce.

Mount Hikurangi se nachází na severním ostrově Nového Zélandu ve východní oblasti Bay of Plenty, poblíž města Rutoria. Jedná se o posvátnou maorskou horu, která je známá právě tímto každodenním prvenstvím.

Vrchol hory Hikurangi leží ve výšce 1752 m n. m. a v jižních žlabech leží sníh většinu roku. Říkáte si, že jižní stěny bývají slunečné? Na Novém Zélandu je to přesně naopak, jsou to ty severní stěny, které si dopřávají teplé slunečné paprsky po celý den.

Aby si člověk vychutnal opravdu skvostný výhled do krajiny zahalené ranní mlhovinou, jíž postupně prostupují první slunečné paprsky dne, musí si samozřejmě přivstat. Čeká jej tak cesta tmavou nocí, kdy cestu ozařují jen hvězdy, není-li právě mlha, a reflexní značky na sloupcích lemujících cestu.

Pokud zatoužíte po tomto zajímavém prvenství a vydáte se na Nový Zéland, vydejte se na samotný vrchol z chaty, která se nachází asi 2 hodiny pod samotným vrcholem. Jak příjemný bude budíček, bude záležet na ročním období, kdy se na výstup vydáte.

Hora má ještě jednu zajímavost a tou jsou maorské totemy na obřadišti. Hlavní branou maorských totemů prostupuje slunce při východu přesně na Nový rok a stává se tak místem, kde vítají první paprsky nového roku zástupy lidí z celého světa.

1 myšlenka u článku “Místo, kde vychází slunce první na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *