Ať už plánujete vycestovat na rok, měsíc, anebo třeba jen na týdenní dovolenou, jistě jste se setkali s dilematem, jaký batoh pro cestu zvolit? Tak snad vám při tom výběru alespoň trochu pomůžeme tímto článkem :-).
V první řadě je třeba položit si několik základních otázek:
- Budu cestovat s batohem na zádech?
- Potřebuji do batohu zabalit i speciální outdoorové vybavení?
- Jakou velikost batohu budu potřebovat?
Putování s batohem na zádech
V případě, že batoh budeme mít na svých cestách po většinu času na zádech, je třeba zaměřit se na vhodnou konstrukci batohu, kterou se liší jednotlivé typy pro různá využití. Samozřejmostí je i správná volba velikosti batohu, tak aby se dovnitř naskládaly všechny naše věci, a dali se z batohu snadno vyjmout. S tím souvisí i vhodně uložené kapsy, či poutka. A v neposlední řadě je pro tyto cesty podstatná i váha batohu. Nic z toho není dobré podceňovat na úkor ceny či designu.
Typy batohů dle aktivity
Dle využití lze rozlišit různé druhy batohů. Liší se především konstrukcí, která může být uzpůsobena pro běžné denní nošení na krátké vzdálenosti. A nebo pro vícedenní putování či dlouhodobé expedice, kdy je znásobená potřeba, aby batoh perfektně seděl na zádech. Zde je třeba důležité porovnat nastavitelný zádový systém, anatomii bederních popruhů, a celkovou konstrukci batohu.
Turistický batoh
Turistický batoh je takovou klasikou. Hodí se na jednodenní i vícedenní aktivity. Jako u všech batohů, i zde je nutné zohlednit kvalitu zádového systému a nastavitelnost popruhů, tak aby vám nošení batohu neznepříjemňovalo cestování.
Tyto batohy mají zpravidla horní i spodní otevírání pro snazší vyjmutí věcí. Mnoho kapsiček, i těch tajných, pro vhodné rozložení a uschování věcí. Poutka pro uchycení materiálu (u turistického batohu např. pro uchycení trekových holí). Vhodný je také vstup pro camelbag a zabudovaná pláštěnka na batoh, kterou lze však i dokoupit.
Expediční batoh
Batohy, do kterých je třeba naskládat spoustu věcí pro dlouhodobé putování. Proto musí být zhotoveny z odolných materiálů a vynikat dokonalou konstrukcí. Aby člověk nemusel pro vyjmutí věci, která se nachází někde uprostřed batohu, vyskládat ven všechny věci, batohy bývají mimo vrchní a spodní otevírání doplněny ještě o zipově řešené otevírání batohu podél jeho střední části. Dále je zde mnoho důležitých a vhodně umístěných kapsiček, jako třeba kapsičky na bederním pásu pro uložení často používaných věcí, jako je např. mobilní telefon. Výstup pro camelbag, protože kdo by chtěl pro pár loků stále sundavat ze zad batoh. A pláštěnka.
Městský batoh
U městského batohu se většinou řeší design, o všem i zde je důležité, aby batoh dobře seděl a nedeformoval záda. Tedy, krom vzhledu a konstrukce kapsiček, je třeba zohlednit i zádový systém a kvalitu nastavení popruhů. I u malých městských batohů můžeme najít řadu těch, které jsou doplněny prsním i bederním spojením popruhů, které odlehčí zádům. A zvolit můžete také odvětrávací zádový systém, který oceníte zejména v letních měsících.
U městského batohu určitě oceníte i možnost uložení například notebooku.
Speciální batohy
Pod pojmem speciální batohy máme na mysli, batohy které jsou uzpůsobeny pro určitý druh sportu. Třeba cyklobatoh, lezecký batoh, či skialpový batoh.
Mimo cyklobatohu, který všichni dobře známe, můžeme speciální batohy shrnout do jedné škatulky. Jedná se totiž o batůžky, které mívají zpravidla velikost do 40 litrů, a umožňují naplnit batoh materiálním vybavením pro outdoorovou aktivitu. K tomu slouží speciální držáky, kapsy a poutka pro ukotvení skialpových lyží, cepínů, lana, helmy apod.
Velikost batohu
Na velikosti záleží, o tom u výběru batohu není sporu. Pokud batoh ponesete při cestách na zádech, jistě jej nebudete plnit zbytečnostmi, kterými můžete naplnit zavazadlo pokud se vám o jeho přenos postarají zaměstnanci hotelu. Nicméně, velikost batohu záleží čistě na jedinci. Vhodné je zvolit velikost batohu tak, aby se do něj vše vešlo, po otevření se dal opětovně bez problému zapnout a nebyl pak ověšený zvenčí. A důležité samozřejmě je, aby člověk naplnil batoh do té míry, aby jej pohodově unesl.
Malé batohy
Malé batohy jsou vhodné pro jednodenní či víkendové akce. Zpravidla je hraniční velikostí 35 litrů.
Batoh vhodný pro každodenní nošení do města i na kratší výlety. Do 35 litrového batohu už v klidu sbalíte spacák, připevníte karimatku a naplníte i zásobami na pár dní.
Střední batohy
Do batohu o střední velikosti už je možné naskládat věci na týdenní cestu. Samozřejmě záleží, zda balíte pouze oblečení. Oblečení a jídlo. A nebo oblečení, jídlo a outdoorové vybavení k určitému sportu. Tyto batohy mívají velikost 35 – 55 litrů.
Nejmenší batohy z této kategorie vám pohodlně stačí na dvoudenní track, ty větší pak i na týden a více.
Velké batohy
Velké batohy poslouží na dlouhodobé cesty, kde bude třeba mít vícero vybavení. Mezi velké batohy můžeme zařadit všechny od 55 litrů výše.
Takovýto batoh už zvládne transport stanu i zimního vybavení.
Do velkého batohu toho sice narvete opravdu hodně, ale mějte v paměti, že budete muset zátěž také nosit. Pokud se jedná o track, řídíme se pravidlem, že by váha neměla přesáhnout 10-15 kilogramů.
Batohy do letadla
Limit příručního zavazadla je časté téma. Pustíme mne s batohem do letadla? Nebudu muset platit nic navíc? Rozměry přípustné pro příruční zavazadlo se drobně liší dle aerolinky. Standardně však lze říci, že batoh, jehož součet 3 stran je menší než 115 centimetrů, tak projde. V litrech je to tedy batoh o velikosti okolo 35 litrů, s kterým byste neměli mít při nástupu do letadla problém. Pak už jenom nezapomenout se zvážit.
Opěrný systém batohu
To, jaký bude mít batoh zádový systém, je do jisté míry na zvážení dle osobních preferencí a zkusit si, co komu padne. Pro malé a střední batohy se nám osvědčil systém provětrávání, kdy mezi batohem a zády může proudit vzduch, záda se nepotí a na kopci po sundání neofouknete. Klasika u této kategorie od Deuteru, ale setkáte se i u levnějších batohů, zkušenosti například se značkou Zajo.
Pro velké batohy se nám spíše osvědčil pevnější zádový systém, kde u moderních batohů složení zádového systému taktéž umožní proudění vzduchu.
Pokud hodláte batoh využít pro delší tůry, pohodlnost a komfort zvýší hrudní a bederní pásy, které ulehčí zádům a rozloží lépe hmotnost batohu.
A teď už jen zohlednit všechny potřeby, najít si ten správný batoh pro vaše cestování a pustit se do té oblíbené aktivity – balení :-).
1 myšlenka u článku “Jak vybrat batoh pro cestování?”