Zimní výstup na K2

K2 (Čhogori) se svými 8 611 m n. m. je nejvyšším vrcholem Pákistánu a druhým nejvyšším vrcholem světa. Je však také známa jako jedna z nejnebezpečnějších osmitisícovek (vůbec největší poměr úmrtí pří výstupu má Annapurna, 38 %), která dlouho odolávala všem pokusům o zimní výstupy.

Prvovýstup byl uskutečněn 31. července 1954 italskými horolezci Achille Compagnonim a Lino Lacedellim.

První zimní výstup dokončil 16. ledna 2021 tým nepálských šerpů v 16:58 místního času. K2 byla poslední osmitisícovkou bez dokončeného zimního výstupu.

Historie zimních výstupů

Zimním výstupům osmitisícovek dominovali polští, ruští a italští horolezci. Do tohoto zdařilého zimního výstupu na K2 nepálští horolezci v zimních prvovýstupech nefigurovali.

V zimě 1987-88 se polskokanadskobritská výprava pokusila o první zimní výstup. Další pokusy byly uskutečněny v zimě 2002-03, 2011-12 a 2017-18.

Detail zimního výstupu

Tým, který vedl Mingma Gyalje Sherpa a Nirmal Purja Pun Magar, využil okno pěkného počasí, kdy vítr klesl v přepočtu pod 16 km/h, dostatečně klidný vítr i pro letní výstupy.

Po zdolání vrcholu se tým vrátil do třetího výškového tábora, v sestupu pokračoval v neděli 17. ledna.

Seznam nepálského týmu: Mingma Gyalje Sherpa, Nirmal Purja Pun Magar, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Kilu Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa a Sona Sherpa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *