Gruzie – Trek Shatili to Juta

V létě jsme se vydali do gruzínských hor, které jsou doposud známy jako turisticky nezahlcené.

Sami jsme se o tom přesvědčili během treku ze Shatili do Juta přes Isirtghele pass a Arkhotistavi pass. Za pět dní jsme nepotkali žádného turistu, jen pár místních. 🙂

Informace o treku

Tento trek je označen jako náročný. Náročná byla zejména první třetina trasy (Chybějící značení, nevyšlapaná trasa, stoupání na Isartghele pass -3 500 m n.m. a cesta potokem). Poté byla trasa snadnější, značena červenými body.

Ačkoli je délka trasy poměrně krátká (57 km), je třeba vyhradit si na trek ideálně alespoň 4 dny.

S čím je třeba počítat? Spaní ve stanu, voda z potoka (s sebou nezapomenout prostředky k filtraci vody), dostatek jídla na vaření, koupání v potoce.

Celková délka trasyPočet dníPřevýšeníNejvyšší bod
57 km4 – 54300 m stoupání / 3500 m klesání3500 m n. m. (Isirtghele pass)

Cesta do Shatili

Trek začíná ve vesnici Shatili (1400 m n. m.) Do té se dopravíte maršrutkou, která jezdí z hlavního města Tbilisi – z autobusového nádraží Didube. (Zde je i stanice metra). Odjezd je pravidelně ve středu a v sobotu v 9 hodin ráno. Jak jsme se sami přesvědčili, je vhodné přijít na místo dříve. Toto nádraží je totiž nepřehledné a frekventované, musíte najít tu správnou maršrutku, odhánět od sebe řidiče (lákající na soukromý odvoz za draho), a zajistit si včas místo v maršrutce. Ta pojme zhruba 15 osob. Maršrutka dělá pravidelné zastávky. V Korše staví u místního obchůdku. A poté ještě nad průsmykem, krátce před koncem cesty. Zábavná jízda s místními, kdy jsme museli popíjet domácí Chachu, zabrala asi 3 a půl hodiny.

Popis trasy

  1. Ze Shatili se jde 5 km po silnici zpět podél potoka (stejnou trasou, kterou jela maršrutka). Poté se vydat první odbočkou vpravo. (Zde je pár domků). Přejít potok po mostku a pokračovat serpentinovým stoupáním. Poté traverzem v kopcích. Přebrodit potok. Zhruba po 6 km vedoucích především travnatým porostem se dojde k soutoku dvou potoků. Levý přebrodit. A hledat místo pro stanování. (2200 m n. m.)
  2. Začíná stoupání po hřebeni. Z výšky nad 2 tis. nutno vystoupat 1300 výškových metrů na úseku o délce 4,5 km. (Zde jsme tápali se směrem trasy. Mapa ukazuje, že cca prvních 1,5 km se stoupá nalevo od potoka, který poté přebrodíte.) Poté začíná strmé stoupání. Trsy trávy postupně ubývají, a trek pokračuje po břidlici. Jako záchytné body jsou balvany označené aktuální nadmořskou výškou. Ty vedou až k Isirtghele pass. (3500 m n. m.). Z passu sestup 1 km k pramenu potoka. Jediná ideální trasa vede přímo potokem (sic 1,5 km – ale zabere to více času, než budete připraveni). Poté se dojde k soutoku. Cesta pokračuje rovinatým údolím podél potoka. Zde je značení. Po 2 km místo na stanování. (Poblíž vojenské základny – ohlášení vhodné, kontrola pasu a permitu).
  3. Další část trasy pokračuje podél řeky, která se několikrát překračuje tam a zpět po mostcích z klád. Cesta je značena. Po 5 km se dojde k soutoku s řekou Assa. (Nám se podařilo přejít polorozpadlý most, který se nacházel asi 300 m od soutoku směrem proti proudu řeky Assa. Ten byl však údajně strhnut.) Proto je třeba vydat se od soutoku směrem vpravo a po 1 km dojít k dalšímu mostku, ten přejít a vrátit se 1 km po druhém břehu zpět. Po dalších 2,5 km se dojde k rozcestí. (Cestou opět překročení řeky – již po bytelném mostu). Cesta je zde značena. 2 km pokračovat do vesničky Amgha. Odtud další 2 km po silnici do vesnice Akhieli. Zde nocleh – stanování na trase kus za vsí, anebo možnost přespat v soukromém ubytování. (Avšak my byli zklamaní, jelikož místní mají turisty už čistě jen jako vidinu peněz).
  4. Z vesnice Akhieli vede trasa 7,5 km stoupáním po silnici s občasnými serpentýnami. Poté se odbočí vpravo od silnice. Odtud vede cesta po pěšině. Pozvolna stoupá. Po 2, 5 km je možné stanovat. Anebo pokračovat další 1, 5 km stoupáním přes Arkhotistavi pass (3300 m n. m.) A sestoupat dalších 3, 5 km. Zde v údolí podél potoka hledat místo pro stan.
  5. Poslední část trasy vede údolím podél potoka Juta. Trasa už jen klesá. V půli trasy se nachází další vojenská stanice a odsud se pokračuje po silnici až do vesnice Juta. Zde ubytování u místních. Restaurace.

Cesta z Juty

Z Juty můžete dále navázat dalším trekem (již frekventovanějším), který vede přes Chaukhi pass (3340 m n. m.) do vesnice Roshka. S pokračováním do vsi Korsha. (Zde se lze ubytovat, také je tu zastávka maršrutky do Tbilisi.) Jedná se o dvoudenní trek, dlouhý 28 km. (Stoupání 1200 m, klesání 2100 m). S přespáním u Abudelauri Blue lake.

Anebo si z Juty domluvit odvoz. Případně dojít do městečka Stepansminda (cca 20 km – klesání 500 m) a odtud maršrutkou.

Důležité informace

Zde je pár informací, které je potřeba vědět, než se člověk vydá na tento trek.

  • Trasa není kompletně značena.
  • Stanování, dostatek jídla na vaření, voda z potoku (filtr s sebou).
  • Možnost umytí v ledové vodě. Anebo pár dní vydržet. 🙂
  • Brodění řekami.
  • Možnost rychlého zhoršení počasí v horách (oba průsmyky se snažit přejít do poledních hodin).
  • Divocí psi (vyhýbat se, případně klepat turistickými holemi nad hlavou).
  • Možnost, že mosty byly strženy po jarním tání. (Ideálně sledovat aktuální informace – př. FB skupina).
  • V Jutě je jeden obchůdek s velmi omezeným sortimentem (pivo, brambůrky). Zásoby zde nedoplníte.
  • Kontroly vojáky – pasy + permit, který se má údajně vyřídit v Shatili. (My jej neměli, obdrželi jsem jej cestou v první vojenské základně).

Takže pokud máte rádi samotu v horách, a nevadí vám oželit na pár dní spaní v posteli a sprchu, tento trek se vám bude líbit. 🙂

1 myšlenka u článku “Gruzie – Trek Shatili to Juta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *