Traunsee Klettersteig

A máme tu další z rakouských ferrat, tentokrát trochu přístupnější. U jezera Traunsee se nachází dvě ferraty vedoucí k vrcholu Traunstein (1691 m n. m.) Po jedné jsme se vydali nahoru (Hernlersteig) a poté druhé dolů (Naturfreundeststeig). Obě tyto ferraty jsou snadné. Pokud byste si to chtěli trochu ztížit, na trase Hernlersteig je možné zvolit obtížnější variantu finálové ferraty – Traunsee Klettersteig.

Přístup k ferratám

Jezero Traunsee se nachází u městečka Gmunden, které leží ve vzdálenosti 70 km od města Linz. A to je vzdálené asi 55 km od českých hranic.

Od centra Gmunden se dále pokračuje 6 km po trase Traunsteinstrasse podél břehu jezera. Cestu lze zakončit na parkovišti u autobusové stanice Untern Stein. To však bývá brzy plné. Variantou pro ty, jež si chtějí přispat, je pak zaparkovat někde poblíž u krajnice.

Trasa Hernlersteig začíná asi 300 metrů od daného parkoviště. Začátek trasy je označen informační cedulí.

K začátku trasy Naturfreundeststeig je třeba absolvovat 1, 5 km cesty po turistické trase podél jezera a projít dvěma tunely.

Popis ferrat

Jak jsme již napsali, na vrchol Traunstein vedou dvě hlavní cesty. Hernlersteig a Naturfreundeststeig. Obě tyto ferraty jsou značeny A/B. S tím, že na trase Hernlersteig je možné zvolit finální výstup po obtížnosti C/D.

Hernlersteig – trasa od silnice je dlouhá 3 km. Připravte se na stoupání 1200 m. Trasa je úzká, vede po kořenech, kamenech, žebřících. Po třech kilometrech se cesta rozdvojuje. Jedna varianta je pokračovat vlevo po lehké variantě A/B (dalších asi 300 metrů, převýšení 120 m) anebo se vydat po ferratě Traunsee Klettersteig o obtížnosti D.

Traunsee Klettersteig o obtížnosti C/D je velmi dobře odjištěna, v těžších úsecích doplněna kramlemi. Některé pasáže jsou mírně exponované a nabízí tak krásné vzdušné výhledy na jezero. Trasa je poměrně krátká, ale rozhodně stojí za to.

Naturfreundeststeig je taktéž dlouhá 3 km se stoupáním 1200 m. Jedná se o turistickou cestu, v některých pasážích odjištěnou řetězy, žebříkem, kramlemi. Ferrata o obtížnosti A/B je snadná. Nabízí krásné výhledy.

Všechny tyto varianty vás dovedou k chatě Gmundner Hütte (1659 m n. m.). Odtud lze pokračovat ještě půl kilometru k vrcholu Traunstein (1691 m n. m.).

Via ferrataObtížnostPřevýšeníDélka trasyČas
Hans Hemler SteigA/B1300 m3, 3 km3 hodiny
Traunsee KlettersteigC/D120 m130 m30 min
NaturfreundeststeigA/B1300 m3, 2 km 3 hodiny

Sestup

Jako sestupovou trasu je možné zvolit jednu z lehkých ferrat. Tedy – klasicky se po ferratě zpět nevrací. Ale zde se cesty využívají i k sestupu, neboť se jedná o pěší trasy, občasně doplněny jištěním. Třetí variantou je pak pěší trasa (Wanderweg 410), dlouhá 4, 5 km, vedoucí zpět k nástupu Naturfreundeststeig.

V blízkosti

Zajímavá je i samotná trasa vedoucí k začátku ferraty Naturfreundsteig, neboť vede podél jezera Traunsee a pak dlouhými skalními tunely pro pěší.

Na břehu jezera – cestou k ferratám lze využít četná místa pro vstup do jezera, kde je velmi příjemné koupání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *