Via ferrata na Tajakopf

Nedávno jsme s vámi sdíleli článek o via ferratě na Wankspitze. Nedaleko této ferraty se nachází další, vedoucí na vrchol Vorderer Tajakopf (2450 m n. m.) Tato ferrata je značně obtížnější, a tak ji doporučíme pouze zkušeným lezcům.

Popis místa

Via ferrata se nachází u rakouského horského městečka Ehrwald. To leží ve vzdálenosti 100 km od Mnichova a 500 km od Prahy.

Ehrwald je výchozím bodem pro turistickou cestu vedoucí k ferratě. Trasu lze začít od přilehlého parkoviště pod nástupní stanicí lanovky Ehrwalder Almbahn.

Kudy k ferratě

Zaparkovat můžete právě na zmíněném parkovišti pod lanovkou. Výchozí bod se nachází ve výšce 1060 m n.m. Odsud se vydáte po lávce přes potok směrem po proudu dolů. Po zhruba půl kilometru se pokračuje odbočkou vlevo.

Po této značené trase AV Weg 812 (Hoher Gang) dojdete až k jezeru Seebensee, které leží ve výšce 1680 m n.m. Tato pěší trasa je relativně náročná. Co se týče stoupání i terénu. Zpočátku vede lesem přes kořeny, a poté kamenitým terénem, kde jsou k dispozici řetězy k přidržení. Trasa k jezeru je dlouhá zhruba 2, 7 km.

Od jezera se pokračuje ještě 700 metrů po téže turistické trase a poté se odbočí vlevo po stezce vedoucí k via ferratě. Následuje půlkilometrové stoupání kamenitým terénem až k ceduli označující nástupní místo via ferraty.

Popis via ferraty

Jak jsme již zmínili, via ferrata na Tajakopf není určitě vhodná pro úplné začátečníky. Ačkoli některé pasáže jsou značené obtížností B / C, najdou se tu i náročné úseky D / E a několik exponovaných míst, kde by si nelezci nemuseli připadat komfortně.

ObtížnostDélkaPřevýšeníČas
D / E800 m600 m4:00

Výstup končí u kříže na vrcholku hory Vorderer Tajakopf. Po celé délce ferratové cesty se člověku naskýtá nádherná podívaná na okolní hory, nedaleký nejvyšší vrchol Německa – Zugspitze (2962 m n.m.), a přilehlá tmavomodrá jezera.

Sestup z via ferraty

Od vrcholku se pokračuje sestupovou cestou přes sedlo Vorderes Tajatörl. Po úzké stezce posupujte se zvýšenou opatrností. Vede přes sněhová či kamenná pole. Ze sedla pokračujte dolů přes rozcestí až k jezeru Drachensee. Kolem chaty Coburger Hütte po trase Via Alpina Red R46 zpět k jezeru Seebensee. (Sestup od vrcholu k jezeru – 2 km) A stejnou cestou zpět k parkovišti.

Zajímavosti v okolí

V okolí Ehrwaldu je spousta možností, jak trávit aktivně volný čas. Ať už jste lezec, vysokohorský turista či cyklista, každý si zde přijde na své. Dalším tipem na výlet je již zmíněná via ferrata na Wankspitze (2209 m n.m.) anebo vápencová lezecká lokalita Nassereith se spoustou zajištěných sportovních cest. A cestou se můžete vykoupat třeba v některém ze zdejších jezer.

Na co si dát pozor!

  • Jelikož se jedná o via ferratu nacházející se až ve výšce 2400 m n.m. v horské oblasti, kde se počasí může změnit během chvíle, je třeba být připraven na různé varianty počasí a mít s sebou potřebné vrstvy oděvu.
  • Respektovat zhoršené počasí a nenastupovat do ferraty.
  • Předem nahlásit plánovaný výstup, mít připravený telefon s místním kontaktem na horskou službu, nezapomenout vybavenou lékárničku.
  • Nepřeceňovat schopnosti. Mít s sebou krátké lano a vybavení na případné dojištění a slanění.
  • A samozřejmě správné lezecké vybavení na via ferratu. Úvazek, ferratový set, helmu, rukavice.
  • Dále je třeba velmi opatrně postupovat v terénu kamenitých či sněhových polí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *