Lezecká oblast Nassereith v Tyrolsku

Při putování Tyrolskem jsme čistě náhodou objevili oblast, kde roku 2008 Andreas Bindhammer přelezl cestu Hádes za 9a. Přelezem tehdy dokončil nejtěžší volný projekt v Tyrolsku. O rok později cestu Hádes v oblasti Nassereith přelezl i Adam Ondra.

Obec Nessereith je asi půl hodiny cesty od německých hranic, od obce Garmisch-Partenkirchen, výchozím místem pro výstupy na nejvyšší horu Německa, Zugspitze. Při příjezdu se vám otevře údolí obce a po levé straně i skalní masivy této lezecké oblasti.

Sektory a obtížnost cest

Okolo obce Nassereith je dohromady 5 sektorů. Z těchto pak 3 sektory přístupné přímo z parkoviště v centru obce. Dohromady je zde 216 lezeckých cest obtížnosti 2- až 12- UIAA a jedna via ferrata Leite Klettersteig, název dle sektoru, o obtížnosti C/D.

Většina lezeckých cest jsou sportovní, dobře odjištěné cesty po ostrém a stabilním vápenci. Díky velkému množství cest nejsou cesty oklouzané. Kromě sektoru Tieftal jsou všechny sektory s cestami do 24 metrů.

Sektor Tieftal nabízí vícedélkové lezení s 3-4 délkami a délkou do 140 metrů. Lze zde nalézt i vícedélky o obtížnosti 4a, tedy vhodné pro naučení se vícedélkové metodiky ve stěně. Nejtěžší vícedélka v bloku Tieftal je 3x 6b.

Oblasti okolo Nassereith nabízí mnoho jednoduchých cest pro začátečníky, ale i celou řadu tyrolských prásků.

Dostupnost oblasti

Jak je zmíněno výše, Nassereith je kousek od hranic s Německem. Z Čech tedy buďto přes Mnichov a dále směrem k Zugspitze nebo cestou přes Innsbruck a sjezdem z dálnice A12.

Parkovat lze přímo pod masivem v centru obce za 5 € celodenní parkování na rozlehlém parkovišti s WC a pitnou vodou. U parkoviště je i dětské hřišti s hrazdami na procvičení před lezením.

Ubytování v Nassereith

Kousek od skal je kemp Rossbach. Do skal přímo z kempu vede příjemná pěší stezka, která vede asi 15 minut lesem po vrstevnici.

Kemp je rozdělen na kóje, do kterých se pohodlně vejde obytňák i velký rodinný stan. Cena za kóji pro 2 osoby je 25,50 € s elektřinou, 23 € za 2 osoby bez elektřiny. V kempu jsou společné sprchy, toalety i kuchyňka. Jako bonus dětské hřiště a bazén otevřený během dne.

A proč se do oblasti vydat? I na delší dovolenou je zde tolik cest, kolik nezvládnete přelézt :). Vápenec je ostrý a lezení je zde opravdu radost. Je to také místo, kde si bezpečně vyzkoušet vícedélkové lezení.

A jako bonus, video Adama Ondry a jeho přelez z roku 2014.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *