Gruzie – Trek z Juty do Roshky přes Chaukhi Pass

Trek, který mnozí řadí mezi nejkrásnější kavkazské treky v Gruzii začíná v turistické horské vesničce Juta a končí na druhé straně za průsmykem ve vesnici Roshka. Trek prochází okolo dominantních vrcholů masivu Chaukhi, které se tyčí nad údolím. Vzdálenost treku, při kterém překonáte průsmyk ve výšce 3 352 m n. m., je přibližně 18 km. Dá se sice ujít za jeden den, většina si však trek natáhne o přespání u Blue Lake.

Popis trasy

Ačkoliv trasa nepatří mezi nejnáročnější treky, i přesto nastoupáte přes 1 200 metrů z Juty do průsmyku, alespoň nějaká fyzička je tedy třeba. Dejte si také pozor na zásoby. Ačkoliv v Jutě je malý obchod, výběr zde je spíše cigarety a pivo. Chleba se dá ale koupit buďto v některém z ubytováním, nebo v Zeta Campingu, přes který trek vede.

Trek začíná přímo z vesnice Juta a začíná stoupáním ke kempu Zeta Camping, odkud lze také začít. Následuje volnější stoupání údolím kolem říčky Chaukhi. Přímo pod závěrečným stoupáním je přístřešek s možností noclehu. Je zde také vyvedena vody k doplnění zásob.

Po nastoupání do nejvyššího bodu trasy, do průsmysku Chaukhi, se otevírá zcela nová krajina. Otevře se pohled na Blue a White Lake a také na pastviny v údolí Roshky. Pozor na strmý sestup z průsmyku, který může být kluzký. Cesta vede po vyšlapané šotolině, je lepší sejít kus doleva, kde je cesta vyznačená například v trase na mapy.cz.

Na strmý sestup navazuje opět pozvolné klesání okolo balvanů směrem k Blue Lake, kde je vyznačen kemp. Okolo Blue Lake je několik míst, kde lze postavit stan. Od Blue Lake lze trek natáhnout asi kilometrovou cestou k White Lake.

Níže už se trasa rovná a vede mezi pastvinami směrem k Roshce.

Varianty zakončení treku

Z Roshky pokračuje značená trasa strání a lesem nad údolím do vesnice Korsha, odkud jezdí pravidelný autobus do Tbilisi. Posledních 5 km vede po silnici, ta ale není příliš frekventovaná. Případně lze úsek stopovat. Dny a odjezdy autobusů lze zjistit v některém z guesthousů v Korshe. V Korshe jsme strávili do hromady 3 dny a autobusů jsme viděli několik denně.

Guesthouse Korsha, pod kterým se nachází zastávka do Tbilisi

Vydat se můžete také zpátky do Juty, buďto stejnou trasou nebo přes Sadzele průsmyk, který se nachází trochu severněji. Čeká na vás ale zase jiná trasa.

V Roshce lze sehnat taxi, které vás doveze buďto do Korshi na autobus. Případně taxikem rovnou do Tbilisi.

Z Juty lze také jít výlet pouze do průsmysku a pak zpátky do Juty.

Jak se dostat do Juty?

Do Juty se lze dostat denním spojem ze Stepantsminde, který je centrem regionu Kazbegi a lze si odsud naplánovat trek i na třetí nejvyšší horu Gruzie, na Kazbek (5 047 m n. m.). Do Stepantsminde dojedete linkou nebo taxíkem z Tbilisi.

Lze sem také dojít pěšky a to například trekem ze Shatili.

Pokud budete mít cestu do regionu Kazbegi, určitě zavítejte i do Juty. Výhledy na masiv Chaukhi, i místní pohostinnost, stojí za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *