Tipy pro vrstvení oblečení na turistiku nebo sport v zimě

Zdroj: https://unsplash.com/photos/0pvU22qhnsI

Konečně jsme se dočkali sněhu a možnosti vyrazit na hory. V loňském roce byly tyto možnosti značně omezené, o rok dříve jsme si zimních radovánek taky moc neužili. Letos je třeba si ten ztracený čas dosyta vynahradit. Abyste si z výpravy do hor ale nedovezli nepříjemný suvenýr v podobě zápalu plic nebo třeba omrzlin, je třeba vědět, jak se správně obléknout.

I české kopečky mohou být zrádné

Vyrazit na výlet do hor si žádá pořádnou přípravu, je přitom úplně jedno, zda vyrážíte do našich tuzemských hor, nebo do nějakých hor v zahraničí. Myslet si, že se vám během výpravy nemůže nic stát by bylo bláhové, o tom, že se výlet může o nějakou tu hodinu protáhnout ani nemluvě.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/J1uCRf_T2QA

Co si vzít s sebou do hor?

V zimě platí zásada, že je třeba si vše dopodrobna naplánovat, dvojnásob. Dopředu si naplánujte nejen kam půjdete, ale hlavně kudy, jak dlouho a jak bude výprava náročná. Připravte si mapu, najděte místa, kde by se dalo odpočinout i místa, kde se můžete občerstvit, vytipujte si místa, kde se můžete v případě nepřízně počasí schovat

Připravte si taky výbavu, kterou kromě samotného outdoor oblečení a proviantu tvoří taky cestovní lékárnička, mobilní telefon a powerbanka na dobití, mapa, alu folie, čelovka, nouzové nářadí a hroznový cukr pro případ, že budete potřebovat rychle dobít energii.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/ZgCuR1L1MKI

Víte, že naše tipy využijete nejen když plánujete nějaký delší výšlap, ale i pro běh v zimě?

Jak se v zimě obléknout?

Ve sportovním oblečení, které si na sebe vezmete vám nesmí být ani příliš zima, ale ani příliš teplo. Organismus se nesmí přehřívat ani mrznout, když je řeč o oblečení, jen nejlepší volbou metoda vrstvení oblečení.

Víte, že k tepelným ztrátám může dojít jak sáláním (teplo vyzařuje z celého našeho těla), tak prouděním tepla a vlhkem?

Vrstva číslo jedna: Funkční spodní prádlo

Dobře vybrané spodní prádlo na sport vás udrží v suchu. Nadbytečnou vlhkost odvede pryč a nějakou dobu zabrání i vzniku nepříjemného zápachu. Platí to jak pro dámské spodní prádlo, tak i pro pánské spodní prádlo.

Zdroj: Trenyrkarna.cz

S klasickými boxerkami, trenýrkami a kalhotkami pro běžné nošení si na výpravě nevystačíte. Mezi nejoblíbenější materiály pro výrobu spodního prádla na turistiku a sport patří merino vlna, která se hodí i pro dlouhodobé používání, je vzdušná a příjemná, nestudí tolik jako syntetické materiály. Efektivně od pokožky odvádí vlhkost směrem ven, je hřejivá a pyšní se i skvělými antibakteriálními vlastnostmi.

Alternativou merino vlny a spodního prádla z přírodního materiálu jsou syntetické materiály jako nylon nebo polyester, které jsou ideální pro sporty, u kterých se opravdu hodně zpotíte. Pot rychle odvede od těla, rychle i uschne. Nevýhodou ale je, že když je prádlo ze syntetiky zpocené, trochu studí. Na druhou strnu vydrží víc než přírodní materiály.

Víte, že ideální spodní prádlo je takové, o kterém na těle vlastně ani nevíte? Nesmí nikde svírat ani škrtit, stejně tak nesmí být příliš volné.

Vrstva číslo dva: Druhá funkční vrstva

Na spodní prádlo by měla navazovat další funkční vrstva, která má udržet tělesné teplo a odvádět od těla vlhkost. I v tomto případě můžete vybírat mezi oblečením z merino vlny a syntetiky. Taková mikina z merina je příjemná na tělo a dokáže i izolovat teplo, může být ale docela objemní a těžká. Alternativou tak je lehoučký technický fleece, na který si nepřijde ani nějaký ten větřík, případně klasický fleece.

Vrstva číslo tři: Softshell

Třetí vrstva už nemá jen odvádět pot, ale taky by měla mít ochrannou funkci před větrem a ztrátou tepla prouděním. Asi nejlíp se na to hodí softshell, který je větruodolný, vodoodpudivý, prodyšný a pohodlný. Dělíme ho na membránový a nemembránový, který dýchá lépe než ten první zmiňovaný.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/EMigMMkMnvA

Vrstva číslo čtyři: Nepromokavá bunda a kalhoty

Další vrstvu by měla tvořit nepromokavá, ale prodyšná bunda a kalhoty. Nepromokavé oblečení označujeme i hard-shell neboli tvrdá skořápka.

Bundu vybírejte jak podle toho, kam se chystáte vypravit, tak podle střihu. Nesmí vás omezovat v pohybu, měla by mít dlouhé rukávy a pod pažemi větrání pomocí zipů.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/f-oxr0Lk5EU

Vrstva číslo pět: Zateplovací bunda

Poslední vrstva je izolační a taková, která vás udrží v teple i ve chvíli, kdy se zastavíte. Vybírat můžete mezi:

  • Péřovou bundou, která sice není voděodolná, protože peří si s vodou zrovna nerozumí, na druhou stranu nabízí nejlepší poměr hmotnosti, tepelné izolace a sbalitelnosti.
  • Zateplovací bundou, která udrží tělesné teplo, které dokážete vyprodukovat.

A co boty?

Ani jejich výběr není radno podcenit, právě od nohou jde dál do těla zima. Když vám promrznou prsty, budete je jen špatně zahřívat. Nejlepší volbou jsou kvalitní ponožky a dobře naimpregnované boty s pevným kotníkem a návleky v případě, že půjdete sněhem.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/PlrQJGS8Ic8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.