Via ferrata Kozí Vrch

Upozornění: via ferrata je z důvodu hnízdění sokola stěhovavého uzavřena. Ferrata nebyla schválena Správou CHKO České středohoří.

V březnu tohoto roku vyrostla na Kozím vrchu v Českém středohoří nová via ferrata. Nedočkala se však ani slavnostního otevření, a z důvodu aktuálních uzavírek skalních oblastí labských pískovců byla i tato oblast uzavřena. Od března do června tu totiž sídlí ohrožený druh sokola stěhovavého.

Navíc se zjistilo, že tato ferrata, která nese jméno „Ferrata přátel Karla Gotta“, byla vystavěna bez předchozího souhlasu Správy CHKO, tedy přesněji řečeno „načerno“.

Kozí vrch

Znělcový útvar Kozí vrch se nachází ve výšce 380 m n. m. v krajině labského údolí a je součástí přírodní rezervace, která je pod správou CHKO Českého středohoří.

Skalní lezení v této oblasti je zakázáno celoročně.

Nelegální stavění via ferrat

Nově vybudovaná via ferrata na Kozím vrchu však není jedinou nelegální ferratou. V důsledku řešení této aktuální výstavby nezůstala bez povšimnutí ani via ferrata Jízda zbrojnošů, která vznikla v roce 2018 na Vrabinci. I tato via ferrata byla vystavěna bez povolení úřadů a Správy CHKO.

A jak to dopadne s oběma via ferratami? Závažnost situace se nyní projednává. Ale pravděpodobně dojde k odstranění těchto zajištěných cest. Jakmile se dozvíme bližší informace o dalších postupech řešení, ihned se s vámi podělíme. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *